Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

Νίκος Ρόλλας

O Kώστας Μήτρογλου ήταν ο μοναδικός από τους «Έλληνες του Εξωτερικού» που βρήκαν δίχτυα... Διαβάστε αναλυτικά τις επιδόσεις τους.

Στα... ρηχά έμειναν οι περισσότεροι από τους Έλληνες του Εξωτερικού αυτή την εβδομάδα, με μοναδική εξαίρεση τον Κώστας Μήτρογλου, ο οποίος κατάφερε να βρει δίχτυα και να ανοίξει το σκορ για την Μπενφίκα στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Τσάβες.

Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελλήνων του Εξωτερικού αυτή την εβδομάδα...

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Βασικός στη νίκη επί της Φράιμπουργκ με 3-1, έχοντας εξαιρετική απόδοση για ακόμη ένα παιχνίδι.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Δεν ήταν στην αποστολή για το ισόπαλο 1-1 εκτός έδρας παιχνίδι με την Κολωνία.

Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της νίκης με 1-0 επί της Ντάρμσταντ.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 1-0 επί της Ντάρμσταντ.

Θανάσης Πέτσος (Βέρντερ Βρέμης): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας παιχνίδι με την Βόλφσμπουργκ που έληξε 1-0.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Ξεκίνησε στην βασική εντεκάδα, στη νίκη επί της Άουε με 2-0, αλλά αντικαταστάθηκε στο 71ο λεπτό με το σκορ στο 0-0.

Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Ήταν στην βασική εντεκάδα κόντρα στην Άουε, την οποία η Καρλσρούη κέρδισε 2-0, αλλά έγινε αλλαγή στο 81ο λεπτό.

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας 2-2 με την Διναμό Δρέσδης, αλλά έγινε αλλαγή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Παναγιώτης Μπάλας (Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Φορτούνα Κολωνίας με 3-2.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την FSV Φρανκφούρτης, όπου η Άλεν γνώρισε την ήττα με 2-1.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Ήταν βασικός, αλλά χάθηκε και αυτός στην κακή εμφάνιση της Ρόμα που γνώρισε την ήττα με 3-1 από την Τορίνο, εκτός έδρας.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Σασουόλο με 1-0, έχοντας όμως σημαντικό μερίδιο ευθύνης στο γκολ που δέχθηκε η ομάδα του.

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Ήταν στην αρχική εντεκάδα και έβγαλε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Σασουόλο, όπου η Ουντινέζε γνώρισε την ήττα με 1-0.

​Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Βασικός και με καλή απόδοση στο εκτός έδρας 1-1 με την Ίντερ.

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Δεν ήταν στο αρχικό σχήμα της Μπολόνια, αλλά μπήκε στο 63ο της αναμέτρησης που έληξε 1-1.

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Μπενεβέντο με 4-0.

Γιώργος Μακρής (Πίζα): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 2-1 επί της Άσκολι.

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαρλερνιτάνα): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-0 επί της Τραπάνι.

Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Παγκανέζε.

Αλέξανδρος Μουζακίτης (Μονόπολι): Είδε από τον πάγκο τη νίκη επί της Παγκανέζε με 2-0 εκτός έδρας.

ΑΓΓΛΙΑ
Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Ήταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Τότεναμ.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Σέφιλντ Γουένσντεϊ με 2-1, αλλά αντικαταστάθηκε στο 77'.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Μπήκε στις καθυστερήσεις της εκτός έδρας νίκης με 1-0 επί της Νανσί.

ΒΕΛΓΙΟ
Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Δεν χρησιμοποιήθηκε στη νίκη επί της Οστάνδης με 2-1.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Ήταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας νίκη επί της Οστάνδης με 2-1.

Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη επί της Άντερλεχτ με 2-1, εκτός έδρας, αλλά αντικαταστάθηκε στο 58'.

Νίκος Καρέλης (Γκενγκ): Αν και βασικός, έμεινε άσφαιρος στην εκτός έδρας ήττα με 4-1 από την Κορτράικ.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 4-1 επί της Γκενκ.

Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): Βασικός στην θεαματική νίκη με 4-1 επί της Γκενκ.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Δεν χρησιμοποιήθηκε στη νίκη με 4-1 επί της Γκενκ.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Ήταν στο βασικός σχήμα της Μαλίν στην εντός έδρας ήττα από την Ζούλτε Βάρεγκεμ με 3-2, αλλά έγινε αλλαγή στο 76'.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Βασικός στο εκτός έδρας 1-1 με την Μπέβερεν.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός και με καλή απόδοση στο εκτός έδρας 0-0 με την Ναϊμένγκεν.

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Μπήκε στο 87ο λεπτό της νίκης με 2-1 επί της Φίτεσε.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 5-1 από τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Ήταν εκτός αποστολής της πρώτης ομάδας, αλλά έπαιξε με την δεύτερη στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την UNA.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Βασικός και σκόρερ του πρώτου γκολ της εκτός έδρας νίκης με 2-0 επί της Τσάβες.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη επί της Τσάβες με 2-0.

Τάσος Καραμάνος (Φειρένσε): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Νασιονάλ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 68'.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Έπαιξε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Σεντ Τζόνσον που έληξε 1-1.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Φάνης Γκέκας (Σιόν): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο χωρίς γκολ εντός έδρας παιχνίδι με την Γιουνγκ Μπόις.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός και με πολύ καλή απόδοση στη νίκη με 3-0 επί της Βόλφσμπεργκερ.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Δεν ήταν στην αποστολή στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Τρέντσιν, όπου η Σλόβαν γνώρισε την ήττα με 2-1.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντζογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Δεν αγωνίστηκε στην θεαματική νίκη με 6-1 επί της Τσιμπάλια.

ΗΠΑ
Γιώργος Σαμαράς (Rayo FC): Βασικός στο ισόπαλο 1-1 με την Jacksonville Armada FC.

Αλέξανδρος Ταμπάκης (Charleston Battery): Βασικός στην ήττα με 2-1 από την New York RedBulls

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Αχλί): Μπήκε αλλαγή στο 65ο λεπτό του ισόπαλου 1-1 παιχνιδιού με την Αλ Ιτιχάντ.

ΙΑΠΩΝΙΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος (Júbilo Iwata): Λόγω της αποβολής του στο προηγούμενο παιχνίδι, ήταν εκτός αποστολής στο εντός έδρας 0-0 με την Σόναν Μπελμάρ.

* Η Κάλιαρι του Ταχτσίδη, η Γουότφορντ του Χολέμπας και η Ίντερ Τούρκου στου Κανακούδη, παίζουν σήμερα...