Φενέρμπαχτσε - Αναντολού Εφές 84-72

Η Φενέρμπαχτσε προηγείται με 2-1 της Εφές στους τελικούς πρωταθλήματος αφού επικράτησε με 84-72.

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Αναντολού Εφές με 84-72 χάρη στο καλό μπάσκετ που έπαιξε στην τελευταία περίοδο και πλέον προηγείται με 2-1 στους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο η Φενέρμπαχτσε φρόντισε να «χτίσει» διψήφια διαφορά πόντων, ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στη διεκδίκηση της νίκης μειώνοντας σε 50-45 (26'). Μέσα σε ένα λεπτό με δύο ασίστ του Κώστα Σλούκα (σε Χέρσεκ για lay up και σε Μπογκντάνοβιτς για τρίποντο) η Φενέρ επέστρεψε στο +10. Με τους Σάριτς και Ερτέλ όμως η Αναντολού Εφές έτρεξε 12-0 σερί και προσπέρασε (55-57, 29').

Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε εφιάλτη για την Εφές... Η Φενέρ μπήκε αποφασισμένη, έπαιξε καταπληκτική άμυνα, βρήκε σκορ από τον Ντατόμε και με σερί 9-0 προηγήθηκε 66-57 (34') βάζοντας ουσιαστικά τέλος στις απορίες για τον τελικό νικητή.

Ο Κώστας Σλούκας έπαιξε 18:37 και είχε 7 πόντους (0/2δ., 1/2τρ., 4/4β.), 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 λάθη.

Πρωταθλήτρια ομάδα θα είναι αυτή που θα φτάσει πρώτη στις 4 νίκες και η επόμενη αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για τις 09/06.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-33, 57-57, 84-72

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΤΟΥΡΚΙΑ Τελευταία Νέα