Αναντολού Εφές - Φενέρμπαχτσε 85-87 (vid)

Η Φενέρμπαχτσε πήρε τη νίκη επί της Αναντολού Εφές με 85-87 και ξεκίνησε με «σπάσιμο» έδρας. Ο Κώστας Σλούκας αφοσιώθηκε περισσότερο στα οργανωτικά του καθήκοντα (2π.).

Για 28 λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ το οποίο μάλιστα στη μεγαλύτερη διάρκεια μέχρι εκείνη τη στιγμή, ήταν με περισσότερους από 7 πόντους. Στο δίλεπτο μέχρι να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έτρεξαν σερί 7 αναπάντητων πόντων και προσπέρασαν.

Στην τελευταία περίοδο η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με +6, όμως λάθη από Ντίξον και Ντατόμε έφεραν την Αναντολού στο 81-82 (17'' πριν τη λήξη). Με 5/6 βολές στο τέλος (χάθηκε επίτηδες η τελευταία) ήρθε η εκτός έδρας νίκη με 85-87.

Ο Κώστας Σλούκας σε 23:04 είχε 2 πόντους (0/2δ., 2/2β.), ένα ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.

Η ανάδειξη του πρωταθλητή κρίνεται στις 4 νίκες (best of 7).

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 40-35, 57-58, 85-87

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΤΟΥΡΚΙΑ Τελευταία Νέα