Λαμποράλ Κούτσα - Λοκομοτίβ Κουμπάν 75-85

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν του Γιώργου Μπαρτζώκα νίκησε στον μικρό τελικό του Final 4 την Λαμποράλ Κούτσα του Γιάννη Μπουρούση σε ένα ματς που έκλεψε τις εντυπώσεις η εξέδρα των Βάσκων.

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν του Γιώργου Μπαρτζώκα έκλεισε με νίκη τη φετινή σεζόν και κατέβαλλε την τρίτη θέση στο Final 4 αφού επικράτησε της Λαμποράλ Κούτσα στον μικρό τελικό με 75-85. Έκλεψαν την παράταση οι Βάσκοι φίλαθλοι οι οποίοι με τη μπάντα τους έδωσαν έντονο «χρώμα» στον τελικό των απογοητευμένων.

Στο πρώτο ημίχρονο οι ομάδες δεν έπαιζαν ιδιαίτερη άμυνα με αποτέλεσμα το υψηλό σκορ χάρη κυρίως στους Άνταμς (13π.) και Μπρόκχοφ (12π.). Καμία ομάδα δε μπόρεσε να ξεφύγει με περισσότερους από πέντε πόντους μιας και αμφότερες αναζητούσαν τη νίκη για λόγους γοήτρου.

Εξασφάλισε 5% bonus στην Sportingbet σε κάθε κερδισμένο στοίχημα στο Φενέρμπαχτσέ - ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Στην τρίτη περίοδο η Λοκομοτίβ Κουμπάν κατάφερε μέσω κυρίως των βολών να προηγηθεί με +11 (50-61, 30’).

Η κούραση είχε καταβάλλει τους Βάσκους, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Ρώσοι και στο τελευταίο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να φτάσουν εύκολα στην επικράτηση.

Ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν αρκετά κουρασμένος από την υπερπροσπάθεια του ημιτελικού και σε 17:43 είχε 5 πόντους (1/1δ., 0/1τρ., 3/4β.), 6 ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα λάθος.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Λοκομοτίβ ήταν λιγότερο απογοητευμένη σε σχέση με τον αντίπαλό της και επίσης σούταρε καλύτερα δίποντα (48%-55%) και τρίποντα (50%-55%).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ράιαν Μπρόκχοφ σε 38:23 είχε 21πόντους (3/3δ., 4/7τρ., 3/4β.,), 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ κι ένα κλέψιμο (ranking 29).

Ο Μάλκολμ Ντιλέινι σε 31;23 είχε 21 πόντους (2/6δ., 4/6τρ., 5/6β.), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 λάθη (ranking 27).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Άνταμ Χάνγκα δε βοήθησε την ομάδα του αφού σε 28’ είχε 3 πόντους όντας άστοχος (0/2δ., 0/2τρ., 3/6β.).

ΦΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τελευταίο τρίλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου η Λοκομοτίβ ξέφυγε στο σκορ με μεγαλύτερη από 8 πόντους διαφορά και αυτή δεν ξανάπεσε ποτέ.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Λοκομοτίβ τη νίκη στο πρώτο Final 4 της ιστορίας της ενώ οι Βάσκοι την ανταγωνιστικότητα που έδειξαν όσο δεν ήταν κουρασμένοι.

TI ΠΕΤΑΝΕ: ΟΙ Ρώσοι τα 10 κλεψίματα και τις 20 ασίστ και η Λαμποράλ τα 15 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 42-40, 53-61, 75-85