Κινγκς - Μάτζικ 100-107

O Kώστας Κουφός εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Κάζενς και πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στους Μάτζικ, με 19 πόντους 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ωστόσο οι Κινγκς γνώρισαν τελικά την ήττα με 107-100.

Με γνωστή την απουσία του Κάζενς, λόγω της τιμωρίας του από την διοίκηση των Κινγκς για το νέο επεισόδιο του με τον Τζορτζ Καρλ, ήταν δεδομένο πως ο Κώστας Κουφός θα είχε αυξημένο χρόνο συμμετοχής απέναντι στους Μάτζικ.

Ο διεθνής σέντερ εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που του δόθηκε, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, όντας ο πρώτος σκόρερ των «Βασιλιάδων», ωστόσο οι 19 πόντοι, τα 4 ριμπάουντ και το ένα του κλέψιμο στα 24 λεπτά που αγωνίστηκε δεν ήταν ικανά για να γλιτώσουν τους Κινγκς από την εντός έδρας ήττα με 107-100.

Η αναμέτρηση ήταν αρκετά αμφίρροπη στο πρώτο μέρος, με την ανάπαυλα του ημιχρόνου να βρίσκει το σκορ στο 49-50 και τις δύο ομάδες να μένουν κοντά μέχρι και τα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (75-80, 36').

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι στο τέταρτο και καθοριστικό δωδεκάλεπτο, αποκτώντας διψήφια διαφορά, με το προβάδισμα τους να φτάνει στο +14 (99-85), στα πέντε λεπτά πριν από τη λήξη.

Παρά τις προσπάθειες τους οι Κινγκς δεν κατάφεραν να επιστρέψουν, γνωρίζοντας την ήττα με τελικό σκορ 107-100.

Για τους νικητές (29-36), έξι παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Γκόρντον να σημειώνει νταμπλ-νταμπλ με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ και τον Ολαντίπο να τον ακολουθεί με 18 πόντους.

Από πλευράς ηττημένων (25-40), ο Μάρκο Μπελινέλι ακολούθησε τον Κουφό στο σκοράρισμα με 17 πόντους, ενώ ο Ρόντο πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους και 14 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 21-27, 49-50, 75-80, 100-107