Γκρίζλις - Κινγκς 104-98

Παρότι βρέθηκαν ακόμα και στο -20 στο πρώτο μέρος, οι Κινγκς του Κώστα Κουφού επέστρεψαν, διεκδικώντας τη νίκη απέναντι στους Γκρίζλις, με τις «Αρκούδες» να φτάνουν ωστόσο στη νίκη τελικά με 104-98. 2 πόντοι, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ η συγκομιδή του Έλληνα σέντερ.

Ακόμα μία ήττα πρόσθεσαν στο παθητικό τους οι Κίνγκς , αυτή τη φορά στο Μέμφις από τους Γκρίζλις με τελικό σκορ 104-99.

Η ομάδα του Κώστα Κουφού ήταν για ακόμα μία φορά μέσα στη σεζόν απογοητευτική στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το πρώτο μέρος στο +16 (59-43).

Μετά το κακό πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν μεταμορφωμένοι στην επανέναρξη, βελτιώνοντας κατά πολύ την αμυντική τους λειτουργία, με αποτέλεσμα να μειώσουν στους 5 (83-78) με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Κάζενς έδωσε προβάδισμα (87-85) στους «Βασιλιάδες» στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δωδεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά μέχρι και το τέλος. Δύο εύστοχες βολές του Άντερσεν στα 17 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έδωσαν «αέρα» 5 πόντων στους Γκρίζλις, διαμορφώνοντας και το τελικό 104-98.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές που ανέβηκαν στο 36-24 ήταν ο Κόνλεϊ με 24 πόντους,με τον Ράντολφ να τον ακολουθεί με 19.

Ο Κώστας Κουφός μέτρησε 2 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 16 λεπτά συμμετοχής, με τον Κάζενς να πετυχαίνει νταμπλ-νταμπλ με 18 πόντους και 17 ριμπάουντ και τον Ρόντο να μοιράζει 17 ασίστ, έχοντας παράλληλα και 6 πόντους.