Μάβερικς – Μπακς 103-93 (pics & vid)

Οι Μάβερικς δεν είδαν ποτέ την πλάτη των Μπακς, αλλά χρειάστηκαν τα τρίποντα του Μάθιους στο φινάλε για να γλιτώσουν το έμφραγμα, φτάνοντας στην νίκη με 103-93, σε ένα κακό εκτελεστικά βράδυ για τον Αντετοκούνμπο.

Ο Ουέσλι Μάθιους ήταν ο παίκτης-κλειδί για το Ντάλας, αφού έφτασε τους 22 πόντους και με δύο δικά του τρίποντα στην τέταρτη περίοδο, οι Τεξανοί απέκρουσαν την αντεπίθεση του Μιλγουόκι, που προσπάθησε να κλέψει την νίκη. Οι Μαβς βρέθηκαν ακόμη και στο +13 στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά τα πράγματα θα μπορούσαν να είχαν πάρει πολύ διαφορετική τροπή, αν το τρίποντο του 29χρονου γκαρντ δεν έβρισκε το στόχο στα 4'25'' σπάζοντας την ισοπαλία (92-89).

Ο Αντετοκούνμπο αν και βρέθηκε σε μέτρια βράδια (11 πόντοι με 4/10 σουτ και 3/4 βολές), απάντησε με δικό του ντράιβ στην επόμενη φάση, μόνο για να πετύχει νέο τρίποντο ο Μάθιους στα 3'50'', γέρνοντας την πλάστιγγα οριστικά υπέρ των γηπεδούχων. Ο διεθνής φόργουορντ, άγγιξε πάντως το double-double, με 9 ριμπάουντ, ενώ πρόσθεσε 1 ασίστ και 1 κλέψιμο στα 28'08'' της παρουσίας του στο παρκέ του American Airlines Center.

Ζάζα Πατσούλια και Τζέριντ Μπέιλες, που ακολούθησαν αντίθετες διαδρομές στην preseason, είχαν καλή παρουσία. Ο Γεωργιανός σέντερ πέτυχε 17 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ, ενώ ο γκαρντ των Ελαφιών επέστρεψε στη δράση μετά από 11 ματς και ήταν ο πρώτος τους σκόρερ με 19 πόντους, δίνοντας και 7 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-24, 26-27, 19-21, 24-21