Νάγκετς – Πέλικανς 125-130 (pics & vid)

Ο Άντονι Ντέιβις είχε και τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο στο Κολοράντο, βάζοντας 27 πόντους σε 19 λεπτά για να καθαρίσουν οι Πέλικανς την νίκη με 130-125 επί των Νάγκετς, του πολύ άστοχου Παπανικολάου.

Ο φόργουορντ της Νέας Ορλεάνης μπήκε σεληνιασμένος στο παρκέ του Pepsi Center, κυριαρχώντας με 19 πόντους, πριν αποχωρήσει μετά την πρώτη περίοδο νιώθοντας άρρωστος. Το παιχνίδι πήγε πολύ ψηλά στο σκορ, αλλά ο Ντέιβις επέστρεψε στο τέταρτο δωδεκάλεπτο για να προσθέσει ακόμη 8 στο λογαριασμό του και να δώσει στους φιλοξενούμενους τη σπίθα που χρειάζονταν για να φύγουν νικητές από το Ντένβερ.

Οι Πέλικανς ήταν πίσω με 106-104 στα 8'20'' πριν το φινάλε, όταν πάτησε ξανά παρκέ ο Ντέιβις και με ένα 19-10 έγειραν την πλάστιγγα οριστικά υπέρ τους. Φυσικά δεν ήταν μόνο ο Ντέιβις, αλλά και οι ακόμη πέντε παίκτες που έπιασαν διψήφιο νούμερο στο σκορ, με τον Ταϊρίκ Έβανς να κάνει σπουδαίο ματς με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Ο Ουίλ Μπάρτον ήρθε ξανά από τον πάγκο για να πρωταγωνιστήσει για τους γηπεδούχους, αλλά το ρεκόρ καριέρας του με 32 πόντους (συν 10 ριμπάουντ) δεν ήταν αρκετά για να αποφύγουν οι Νάγκετς την ήττα. Ήττα που δεν βοήθησε και ο Κώστας Παπανικολάου να αποφευχθεί, αφού στα 20'22'' που αγωνίστηκε δεν σημείωσε πόντο, με 0/2 δίποντα και 0/1 τρίποντο, μαζεύοντας 2 ριμπάουντ και έδωσε 2 ασίστ

Τα δωδεκάλεπτα: 31-36, 43-31, 22-32, 29-31