Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

Φάνης Γκέκας και Νίκος Βέργος βρήκαν δίχτυα αυτή την εβδομάδα από τους «Έλληνες του Εξωτερικού». Αναλυτικά οι επιδόσεις τους...

Δύο γκολ ήταν ο απολογισμός αυτής της εβδομάδας για τους «Έλληνες του Εξωτερικού». Δυστυχώς όμως, κανένα από αυτά δεν είχε βαθμολογικό αντίκρισμα, καθώς η Εσκισεχίρσπορ του Φάνη Γκέκα γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Μπεσίκτας, ενώ η Έλτσε του Νίκου Βέργου έχασε 4-1 από την Λαγκοστέρα. Διαβάστε αναλυτικά τις επιδόσεις τους...

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί της Παλέρμο με 4-2, έχοντας καλή απόδοση. Στο πρώτο γκολ δεν φέρει ευθύνη, αλλά στον δεύτερο αυτός έχει το μαρκάρισμα του Γκονζάλεζ που του πήρε την κεφαλιά και μείωσε σε 3-2.

Βασίλης Τοροσίδης (Ρόμα): Έπαιξε δεξί μπακ αυτή την φορά, σε όλη την εκτός έδρας νίκη επί της Παλέρμο με 4-2, χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός και στο εντός έδρας 1-1 με την Τζένοα, χωρίς να φέρει ευθύνη για το γκολ που δέχθηκε, καθώς ήταν από εκτέλεση πέναλτι.

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 1-1 παιχνίδι με την Τζένοα.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Tζένοα): Δεν ξεκίνησε στην αρχική 11άδα της Τζένοα στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Ουντινέζε, αλλά μπήκε αλλαγή στο 84ο λεπτό, χωρίς ωστόσο να βοηθήσει την ομάδα του να πάρει κάτι παραπάνω από τον βαθμό της ισοπαλίας.

Βαγγέλης Μόρας (Βερόνα): Βασικός και στα 90 λεπτά του τοπικού ντέρμπι με την Κιέβο, έχοντας πολύ καλή απόδοση. Μάλιστα η γυριστή του κεφαλιά στο 70΄αποδείχθηκε ασίστ, καθώς ο Πισάνο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 στο 83΄, χωρίς ο Έλληνας αμυντικός να φέρει ευθύνη.

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (Σαμπντόρια): Ήταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας ισοπαλία με την Ίντερ (1-1).

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα που γνώρισε η Μπολόνια από την Γιουβέντους με 3-1.

Σάββας Γκέντζογλου (Μπάρι): Δεν ήταν στην αποστολή της ομάδας του για την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Λατινα.

Αντώνης Πετρόπουλος (Μπάρι): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη της Μπάρι επί της Λατίνα με 2-1.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Έπαιξε σε όλο το ντέρμπι με την Μπάγερν που έληξε 5-1 υπέρ των Βαυαρών, με τον Τούχελ να τον βάζει δεξί μπακ.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Άουγκσμπουργκ που έληξε 1-1, χωρίς να φέρει ευθύνη για το γκολ που δέχθηκε η ομάδα του.

Κώστας Σταφυλίφης (Άουγκσμπουργκ): Για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν βασικός κόντρα στην Λεβερκούζεν (1-1), έχοντας καλή απόδοση.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Ήταν εκτός αποστολής στην εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Φράιμπουργκ.

Άγγελος Αργύρης (Βέρντερ Βρέμης ΙΙ): Δεν ξεκίνησε βασικός στη νίκη επί της Μάιντζ με 2-1, αλλά μπήκε στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης.

Νίκος Ιωαννίδης (Μπορούσια Ντόρτμουντ ΙΙ): Δεν ήταν στο βασικό σχήμα, αλλά μπήκε στο 58ο λεπτό και βοήθησε την ομάδα του να «σφραγίσει» την εκτός έδρας νίκη επί της Κολωνίας με 2-0.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία της ομάδας (0-0) κόντρα στην Πρέουσεν Μούνστερ.

Θανάσης Ραπτης (Στουτγκάρτερ Κίκερς U-23): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την δεύτερη ομάδα της Καρλσρούης, όπου οι Κίκερς γνώρισαν την ήττα με 1-0.

Γιάννης Καρσανίδης (Βέρζουρμπουργκερ Κίκερς ): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Φορτούνα Κολωνίας, όπου η ομάδα του πήρε τη νίκη με 3-0.

Γερμανός Ιωαννίδης (Ντούισμπουργκ ΙΙ): Ξεκίνησε στην βασική εντεκάδα, αλλά αντικαταστάθηκε στο 68ο λεπτό, μόλις η ομάδα του δέχθηκε το 2ο γκολ.

Γιώργος Μαντατζίδης (Κάπελεν Ερφτ): Bασικός στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Βουπερτάλερ.

Αλέξανδρος Τανίδης (Χάνσα): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Σίλκσε, όπου η Χάνσα κέρδισε με 2-1.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ ΙΙ): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη της ομάδας του με 3-1 επί της Ράιν/Λεχ.

Άγγελος Οικονόμου (Μπάγερν Μονάχου Β'): Δεν αγωνίστηκε στο εντός έδρας 0-0 με την Ίνγκολσταντ.

Θεόδωρος Γκανίτης (Ροτ Βέις Έρφουρτ ΙΙ): Bασικός στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Ένερτζι Κότμπους.

Γιώργος Ρουμελιώτης (Αστόρια Βάλντορφ): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας ήττα με 4-2 από την Μπέχλινγκερ.

Χαράλαμπος Χατζόπουλος (Αρμίνια Μπίλεφελντ U-23): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Άιντραχτ Ρίνε με 1-1.

Kωνσταντίνος Παπαδόπουλος (Αρμίνια Μπίλεφελντ U-23): Δεν ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας 1-1 με την Άιντραχτ Ρίνε, αλλά μπήκε στο 88ο λεπτό.

Φώτης Κατίδης (Mόναχο 1860 II): Eίδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα της ομάδας του από την Ίλερτίσεν με 1-0.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Καράμπελας (Λεβάντε): Είδε από τον πάγκο τη νίκη επί της Βιγιαρεάλ με 1-0.

Νίκος Βέργος (Έλτσε): Δεν ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Λαγκοστέρα με 4-1, αλλά 4 λεπτά μετά την είσοδό του στο 73ο λεπτό, κατάφερε να σκοράρει το μοναδικό τέρμα της ομάδας του.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας
(Γουότφορντ): Ήταν εκτός αποστολής στο ισόπαλο 1-1 εκτός έδρας παιχνίδι με την Μπόρνμουθ.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Βασικό στην εκτός έδρας ήττα της Μίντλεσμπρο από την Ρέντινγκ με 2-0.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Το παιχνίδι με την Μαδέιρα αναβλήθηκε λόγω ομίχλης.

Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Το παιχνίδι με την Μαδέιρα αναβλήθηκε λόγω ομίχλης.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας παιχνίδι με την Άλκμααρ που έληξε 3-1.

Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα της ομάδας του από την Τσβόλε με 1-0.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Λόγω του τραυματισμού του δεν έπαιξε στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Βίλεμ.

ΒΕΛΓΙΟ
Στέργος Μαρίνος
(Σαρλερουά): Βασικός στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Δεν ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Βέστερλο, αλλά μπήκε στο 72ο λεπτό.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Ειδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Βέστερλο.

Κώστας Ρουγκάλας (Λέουβεν): Αγωνίστηκε σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Πέρουβελς που έληξε 1-1.

Άλμπερτ Ρούσος (Σερκλ Μπριζ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 1-1 με την Ρούζελαρ.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Χαράλαμπος Λυκογιάννης
(Στουρμ Γκρατς): Δεν ήταν στην αποστολή της Στουρμ Γκρατς, στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Γκρέντιγκ.

Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Λόγω του τραυματισμού που τον ταλαιπωρεί δεν έδωσε το παρών στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Σάλτσμπουργκ.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Τάσος Δώνης
(Λουγκάνο): Δεν ήταν στο βασικό σχήμα της Λουγκάνο στην εκτός έδρας αναμέτρηση που έληξε 2-2, αλλά μπήκε στο 79' με το σκορ στο 2-1 υπέρ των γηπεδούχων.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Φάνης Γκέκας
(Εσκισεχίρσπορ): Έπαιξε βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Μπεσίκτας, πετυχαίνοντας μάλιστα το γκολ με το οποίο η ομάδα του μείωσε σε 2-1.

Γιώργος Σαρρής (Ερσιγιεσπορ): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Αδάνασπορ, όπου η ομάδα του γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-0.

ΙΣΡΑΗΛ
Γιάννης Παπαδόπουλος
(Χάποελ Κφαρ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας παιχνίδι με την Χάποελ Τελ Αβίβ που έληξε 1-1.

Λουκάς Βύντρα (Χάποελ Τελ Αβίβ): Βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία της ομάδας του με 1-1 επί της Χάποελ Κφαρ.

ΦΙΛΑΝΔΙΑ
Πέτρος Κανακούδης
(Ίντερ Τούρκου): Ηταν βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Λάχτι με 3-1, αλλά αποβλήθηκε στο 82ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα.