Σπερς - Γκρίζλις 116-117

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι στο Σαν Αντόνιο, οι Γκρίζλις επικράτησαν των Σπερς με 117-116 μετά από τρεις παρατάσεις! Καλός ο Κουφός, χαμηλά έμεινε ο Καλάθης.

Με τον Κώστα Κουφό να φτάνει τους 16 πόντους (8/10 δίποντα) και να μαζεύει 7 ριμπάουντ σε 17 λεπτά και τον Νικ Καλάθη να μένει στους 2 πόντους (1/2 δίποντα, 0/1 τρίποντα) σε 9 λεπτά, οι Μέμφις Γκρίζλις έφτασαν στην νίκη με 117-116 στην τρίτη παράταση επί των Σαν Αντόνιο Σπερς.

Έτσι, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 21-4, ενώ οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στο 17-9. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 26 πόντους ο Γκασόλ και δεύτερος με 21 ο Ράντολφ, ενώ για τους ηττημένους, 25 πόντους σημείωσε ο Γκριν, 23 ο Ντάνκαν και 21 ο Τζινόμπιλι.

Όσον αφορά στο ματς, η κανονική διάρκεια έληξε 92-92, η πρώτη παράταση και πάλι ισόπαλη 102-102, ενώ 111-111 ήταν το τελικό σκορ μετά και την δεύτερη παράταση! Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην τρίτη παράταση όπου η ομάδα του Μέμφις ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες και έφτασε στη νίκη με 117-116.