Ούνικς Καζάν - Αναντολού Εφές 67-64 (vid)

Η Ούνικς Καζάν (2-4) με τον Ευγένι Πασούτιν πάλι στον πάγκο της αντί του Αργύρη Πεδουλάκη βρέθηκε να χάνει με 10 πόντους στο 30', αλλά αντέδρασε και νίκησε την Αναντολού Εφές (4-2) με 67-64.

Η Ούνικς Καζάν στο 30 έχανε με 10 πόντους και ήταν έτοιμη να αποχαιρετήσει την Ευρωλίγκα, αλλά με αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο νίκησε την Αναντολού Εφές με 67-64 και έμεινε ζωντανή.

Η Αναντολού Εφές εκμεταλλεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο την πίεση για το αποτέλεσμα που αισθάνονταν οι γηπεδούχοι και με καλή άμυνα φρόντισαν να ελέγξουν το ρυθμό της αναμέτρησης και να προηγηθούν με 24-34 (19’). Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τους γηπεδούχους. Η τουρκική ομάδα ξεκίνησε με σερί 0-9 ανεβάζοντας τη διαφορά στο +14 (29-43, 23’) και μέχρι το 30’ (43-53) φάνηκε πως θα περνούσε εύκολα από το Καζάν.

Στην τελευταία περίοδο, όμως, με ηγέτες τους Φίσερ και Καϊμακόγλου οι Ρώσοι μείωσαν σε 51-53, αλλά δε σταμάτησε εκεί η αντεπίθεσή τους με αποτέλεσμα να πάρουν τη νίκη χάρη στην ψυχραιμία του Κέβιν Λάνγκφορντ από τη γραμμή των βολών.

Ο Κώστας Καϊμακόγλου σε 32:30 είχε 10 πόντους (2/6διπ., 2/3τριπ., 0/2βολ), μάζεψε 4 ριμπάουντ, έκανε 4 κλεψίματα και έδωσε 2 ασίστ. Ο Νίκος Ζήσης σε 32:31 είχε 4 πόντους (1/4διπ., 0/1τριπ., 2/2βολ.), μοίρασε 4 ασίστ και έκανε ένα κλέψιμο.

Ο Στράτος Περπέρογλου σε 25:12 είχε 2 πόντους (1/4διπ., 0/1τριπ.,), πήρε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 1 λάθος κι ένα κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 28-34, 43-53, 67-64

Ούνικς (Πασούτιν): Γουάιτ 2, Λάνγκφορντ 19 (1), Ζήσης 4, Μπίκοφ 2, Λικχοντέι, Πανίν, Σανικίτζε, Γκουμπάνοφ, Σοκόλοφ 5, Καϊμακόγλου 10 (2), Φίσερ 16, Τζέρελς 9 (1)

Αναντολού Εφές (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι 11, ΜακΓκραθ 2, Οσμάν 8 (1), Περπέρογλου 2, Σάριτς 13 (1), Ντρέιπερ 6, Λάσμε 4, Κορκμάζ, Τζάνινγκ 10 (2), Μπιέλιτσα 8 (2)