Μπασκόνια - Φενέρμπαχτσε 72-74 (vid)

Η Φενέρμπαχτσε πέρασε νικηφόρα από την έδρα του εφετινού Final 4, επικρατώντας της Μπασκόνια με 72-74 στη Fernando Buesa Arena.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο 5-1 στην κατάταξη και βρίσκονται μια νίκη πίσω από τις πρωτοπόρες και αήττητες Ρεάλ Μαδρίτης και ΤΣΣΚΑ, ρίχνοντας στην Μπασκόνια στο 2-4.

Ο αγώνας

Ο Ζοφρί Λοβέρν έδωσε λύσεις στην επίθεση της Φενέρμπαχτσε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στη Fernando Buesa Arena, εκεί όπου η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς προηγήθηκε με 6-13 στο 5'46". Παρ' όλα αυτά οι Βάσκοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 11-2 (17-15, 9'55") κι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 20-18 χάρη στο απίθανο τρίποντο του Βιλντόθα πίσω από το κέντρο! Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στη δεύτερη περίοδο, με τον Ντιόπ να διαμοφώνει το 23-18 στο 11'42" φτάνοντας τους 9 πόντους σε αυτό το διάστημα. Ο Λοβέρν έκανε το 30-32, ο Γκούντουριτς διαμόρφωσε το 33-33 του ημιχρόνου με 1/2 βολές ενώ ο Μαχμούτογλου μείωσε σε 51-48 κόντρα στην Μπασκόνια που πήρε τέσσερις σερί πόντους από τους Γκαρίνο, Χίλιαρντ και προηγήθηκε με 55-48 στο 30'. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα ως το 36" για το φινάλε (70-69) όμως οι βολές του Κάλινιτς και του Σλούκα έπειτα από το αντιαθλητικό του Τζάνινγκ σε συνδυασμό με τα τέσσερα σερί άστοχα σουτ των Σενγκέλια, Τζάνινγκ, Ντιόπ «κλείδωσαν» τη νίκη της Φενέρμπαχτσε με 72-74.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρμπαχτσε εκμεταλλεύτηκε τα 18 λάθη της Μπασκόνια και το απογοητευτικό 18.5% των Βάσκων πίσω από τα 6μ.75, δείχνοντας «καθαρό» μυαλό στις τελευταίες φάσεις του αγώνα στη Βιτόρια.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ζοφρί Λοβέρν τελείωσε το ματς με 15 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο σε 20:50.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή βραδιά ο Τζέισον Γκρέιντζερ με 0/5 σουτ εντός πεδιάς, 1 ασίστ και 1 λάθος σε 10:39.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γιαν Βέσελι είχε 9 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 κερδισμένα φάουλ και μόλις 1 λάθος σε 21:30.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 17-26 της Φενέρμπαχτσε στην τέταρτη περίοδο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπασκόνια την απόδοσή της στα τελευταία λεπτά, η Φενέρ τα 16 λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρίποντο του Βιλντόθα πίσω από το κέντρο στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 33-33, 55-48, 72-74.