Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

Τα δύο γκολ του Αβραάμ Παπαδόπουλου και η ασίστ του Γιάννη Γιαννιώτα ξεχώρισαν από τους Έλληνες του εξωτερικού αυτή την εβδομάδα.

Οι μεγαλύτερες διοργανώσεις στη Vistabet. Παίξε νόμιμα με προσφορά ημέρας* στο ΠΑΟΚ – Ατρόμητος. *Ισχύουν Οροι και Προϋποθέσεις (21+).

Δύο γκολ και μία ασίστ ήταν ο... φτωχός απολογισμός των Ελλήνων του Εξωτερικού αυτή την εβδομάδα. Ο Αβραάμ Παπαδόπουλος χρίστηκε δύο φορές σκόρερ στη νίκη επί της Μέλμπουρν Χαρτ, ενώ ο Γιάννης Γιαννιώτες έδωσε την ασίστ στο τελευταίο γκολ της νίκης επί της Οβιέδο.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Μπήκε στο 86ο λεπτό της εντός έδρας νίκης επί της Γουέστ Χαμ με 2-0.

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-0 επί της Γουέστ Χαμ.

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας ήττα από την Λιντς με 2-1.

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ): Eίδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Μπέρμπιγχαμ με 1-0.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Και στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Μπέρμπιγχαμ ήταν εκτός αποστολής.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Στουτγκάρδη και έγινε αλλαγή στο 46', καθώς τραυματίστηκε.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Λόγω του τραυματισμού του δεν μπόρεσε να δώσει το παρών στην μεγάλη νίκη επί της Ντόρτμουντ με 2-1.

Παναγιώτης Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Μπήκε στις καθυστερήσεις του 2-2 στο Λεβερκούζεν με την Λειψία.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Σάλκε.

Шальке 2-0 Гамбург. Обзор матча от Серёжа Стратий на Rutube.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Μπήκε στο 69ο λεπτό της εκτός έδρας ήττα από την Μπάγερν Μονάχου με 3-0.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Μπάγερν Μονάχου με 3-0.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Μπόχουμ): Ξεκίνησε βασικός στο εντός έδρας 1-1 με την Γκρόιτερ Φιρτ, δεν βρήκε όμως δίχτυα και έγινε αλλαγή στο 59'.

Ταξιάρχης Φούντας (Σόνενχοφ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 1-0 επί της Έρφουρτ στο Άσπαχ.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός στο ντέρμπι της αιώνιας πόλης με την Λάτσιο, το οποίο η Ρόμα κέρδισε με 2-1.

Μάριος Οικονόμου (Σπαλ): Μπήκε στο 46ο λεπτό της εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Φιορεντίνα.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Μπήκε στο 72ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης με 1-0 επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Μαλίν, το οποίο η Σαρλερουά κέρδισε με 2-0.

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Μπήκε στο 82ο λεπτό της εκτός έδρας ήττας από την Σαρλερουά, χωρίς ωστόσο να προλάβει να βοηθήσει στο επιθετικό κομμάτι την ομάδα του.

Χάρης Χαρίσης (Σιντ Τρούιντεν): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Κορτράικ με 3-2.

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ Τρούιντεν): Ήταν εκτός αποστολής για το παιχνίδι με την Κορτράικ, στο οποίο η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 3-2.

Δημήτρης Γούτας (Σιντ Τρούιντεν): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Κορτράικ με 3-2.

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Ρούζελαρ.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Έπαιξε σε όλη την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μαλάτιασπορ.

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Δεν ξεκίνησε βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Μαλάτιασπορ, αλλά μπήκε στο 19ο λεπτό λόγω του τραυματισμού του Γιαλτσινερ.

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ): Μπήκε στο 30' του εντός έδρας 0-0 με την Αδάνασπορ.

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ): Είδε από τον πάγκο το εντός έδρας 0-0 με την Αδάνασπορ.

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 0-0 με την Μανίσασπορ.

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας ματς με την Ερζούρουμσπορ, το οποίο έληξε χωρίς γκολ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη επί της Βιτόρια Σετουμπάλ για το Κύπελλο Πορτογαλίας και έγινε αλλαγή στο 86'.

Τάσος Καραμάνος (Ρίο Άβε): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 1-0 επί της Μπράγκα για το Κύπελλο Πορτογαλίας.

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Bασικός χωρίς όμως να βρει δίχτυα στο εκτός έδρας 1-1 με την Μπορντό.

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Ούτε τώρα ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Λιλ με 3-1.

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Μπήκε στο 71ο λεπτό της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Σόσο, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του να γλιτώσει την ήττα με 2-1.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Μπαρτσελόνα με 3-0, αλλά έγινε αλλαγή στο 69'.

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ): Μπήκε στο 69ο λεπτό της νίκης με 3-1 επί της Οβιέδο και έδωσε την ασίστ για το τελευταίο γκολ της ομάδας του.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Δεν ήταν στην αποστολή για το επιβλητικό εκτός έδρας 8-0 επί της Μπρέντα.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Αϊντχόφεν με 1-0.

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Ξεκίνησε βασικός στο 2-2 με την Σπάρτα Ρότερνταμ, όμως έγινε αλλαγή στο 49'.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας νίκης με 1-0 επί της Άλκμααρ.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Ρέιντζερς, το οποίο η Χάμιλτον κέρδισε με 2-0.

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη επί της Ρέιντζερς με 2-0.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Βασικός, χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, στην εντός έδρας νίκη της ομάδας του με 4-1 επί της Σεπτέμβρι Σόφια.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Δύσκολο απόγευμα για τον Έλληνα άσο, ο οποίος έπαιξε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας ήττας με 5-0 από την Σάλτσμπουργκ.

Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη με 2-1 στην έδρα της Λίντσερ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 74'.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εντός έδρας νίκη επί της Λοκομοτίβα με 2-0.

Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Δεν αγωνίστηκε στην εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Ίντερ Ζάπρεσιτς.

ΤΣΕΧΙΑ
Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας ήττα από την Ζνόζμο με 2-1.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας ήττας με 3-0 από την Σοντερίσκε.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Διαμαντής Χουχούμης (Σλόβαν Μπρατισλάβα): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της νίκης με 1-0 επί της Σπαρτάκ Τρνάβα.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς
(Ντινάμο Βουκουρεστίου): Βασικός σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Εκομάξ Κλουζ, στο οποίο η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 2-0.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Πούσκας.

Νίκος Βέργος (Βάσας): Είδε από τον πάγκο το εντυπωσιακό 3-3 με την Μεζοκόβεσντ Ζσόρι.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας ισοπαλίας με 1-1 κόντρα στην Αλ Τααβόν.

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Βασικός σε όλη την εκτός έδρας ήττα από την Αλ Φατέχ με 2-1.

ΙΑΠΩΝΙΑ
Βασίλης Κωνσταντινίδης (Βεντφόρετ Κοφού): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Νιιγκάτα με 1-0.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Αβραάμ Παπαδόπουλος (Brisbane Roar): Βασικός και σκόρερ του πρώτου και του τρίτου γκολ της ομάδας στη νίκη με 3-1 επί της Μέλμπουρν Χαρτ.