Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

Παπασταθόπουλος, Γιαννιώτας, Τάτος, Ιωαννίδης και Φετφατζιδης βρήκαν δίχτυα αυτή την εβδομάδα, με τον Καραμάνο να δίνει μία ασίστ. ΜVP ο Ρέτσος.

Ανταγωνιστικές αποδόσεις στο ΠΑΣ Γιάννινα – Πανιώνιος με 0% Γκανιότα*. *Το 0% γκανιότα αφορά την επιλογή ''Νικητής αγώνα'' πριν την έναρξη σε επιλεγμένα παιχνίδια. (21+)

Εξαιρετική εβδομάδα για τους Έλληνες του Εξωτερικού, καθώς ο απολογισμός έγραψε 5 γκολ από τους Παπασταθόπουλο, Γιαννιώτα, Τάτο, Ιωαννίδη και Φετφατζιδη, 1 ασίστ από τον Καραμάνο και μία διάκριση, καθώς ο Ρέτσος χρίστηκε MVP στο ντεμπούτο του με την Λεβερκούζεν.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας
(Γουότφορντ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα της ομάδας του από την Μάντσεστερ Σίτι με 6-0.

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Είδε από τον πάγκο την Σίτι να διαλύει την ομάδα του με 6-0.

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Δεν χρησιμοποιήθηκε στη νίκη επί της ΚΠΡ με 3-2, εντός έδρας.

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ): Εμεινε στον πάγκο και δεν έπαιξε στην εντός έδρας ήττα από την Γουλβς με 2-1.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Γουλβς με 2-1 στο «City Ground».

Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης (Μπρέντφορντ): Δεν ήταν στην αποστολή για το 1-1 με την Ρέντινγκ.

Σάββας Μούργος (Νόριτς): Ήταν βασικός στο εντός έδρας παιχνίδι της U23 με την Μπλάκμπερν που έληξε 1-1.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Βασικός και σκόρερ του δεύτερου γκολ της Ντόρτμουντ στην εντός έδρας νίκη με 5-0 επί της Κολωνίας.

Παναγιώτης Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Δεν ξεκίνησε απλά βασικός στην εντός έδρας νίκη με 4-0 επί της Φράιμπουργκ, αλλά ψηφίστηκε και ως MVP της αναμέτρησης.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα του Αμβύργου από το Ανόβερο με 2-0.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Μπήκε στο 80ο λεπτό της νίκης με 2-1 επί της Άιντραχτ στην Φρανκφούρτη.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Βασικός στην εκτός έδρας ήττας της δεύτερης ομάδας από την αντίστοιχη της Νυρεμβέργης με 4-2.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Βόλφσμπουργκ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 67ο λεπτό.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Μπόχουμ): Μπήκε στο 64ο λεπτό του εντός έδρας παιχνιδιού με την Χέιντενχαϊμ, αλλά δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του να γλιτώσει την ήττα με 2-1.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς
(Ρόμα): Ξεκίνησε βασικός στ νίκη επί της Βερόνα στο «Ολίμπικο» με 3-0, αλλά αντικαταστάθηκε στο 76ο λεπτό και αφού οι «τζιαλορόσι» είχαν εξασφαλίσει τη νίκη.

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Λόγω του τραυματισμού του δεν ήταν παρών στην ήττα με 2-1 από την Φιορεντίνα στο «Αρτέμιο Φράνκι».

Μάριος Οικονόμου (Σπαλ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Κάλιαρι με 2-0.

ΒΕΛΓΙΟ
Στέργος Μαρίνος
(Σαρλερουά): Βασικός και στα 90 λεπτά της ισοπαλίας με την Μπέβερεν με 2-2.

Δημήτρης Κολοβός (Μέχελεν): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Μπριζ με 2-0.

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Είναι ανέτοιμος και για αυτό δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Σιντ Τρούιτεν με 2-1.

Χάρης Χαρίσης (Σιντ Τρούιντεν): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της νίκης με 2-1 επί της Γκενκ.

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ Τρούιντεν): Βασικός σε όλη τη νίκη με 2-1 επι της Γκενκ.

Δημήτρης Γούτας (Σιντ Τρούιντεν): Ειδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-1 επί της Γκενκ.

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο): Βασικός στο εκτός έδρας 2-2 με την Μπίρσοτ Βίλρικ.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Βασικός, αλλά όχι σε καλή μέρα, ο Έλληνας αμυντικός, στην εντός έδρας ήττα από την Φενέρμπαχτσε με 4-1.

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Φενέρμπαχτσε με 4-1.

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εντός έδρας ήττα με 4-1 από την Αλτινόρντου.

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Αλτινόρντου με 4-1.

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ): Βασικός και σκόρερ, καθώς με δικό του γκολ η Ελαζίγκσπορ προηγήθηκε με 2-1, όμως η ομάδα του δέχθηκε γκολ στις καθυστερήσεις και τελικά το ματς έληξε ισόπαλο 2-2.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης
(Μπενφίκα): Είδε από τον πάγκο την ήττα από την Μποαβίστα με 2-1.

Τάσος Καραμάνος (Ρίο Άβε): Μπήκε αλλαγή στο 80΄και έδωσε την ασίστ, προκειμένου να η Ρίο Άβε να μειώσει σε 2-1 στο ματς με την Πόρτο.

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Λόγω του τραυματισμού του δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Αμιάν.

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ντιζόν.

Χρήστος Τασουλής (Λανς): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα από την Βαλενσιέν με 1-0 εκτός έδρας.

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της επιβλητικής νίκης με 3-0 επί της Οσέρ.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας
(Λεγανές): Αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της ήττας με 1-0 από την Εϊμπάρ, εκτός έδρας.

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ):Στην πρώτη του συμμετοχή, μπήκε αλλαγή στο 78' και 2 λεπτά αργότερα πέτυχε γκολ στην εντός έδρας νίκη επί της Γρανάδα με 2-1.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Άγιαξ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 1-1 με την Ντε Χάαγκ.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 2-1 επί της Χέρακλες, εντός έδρας.

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Βασικός και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Ρόντα.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-0 επί της Σπάρτα στο Ρότερνταμ.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιάννης Σκόνδρας
(Χάμιλτον): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας ήττας από την Χαρτς με 2-1.

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Χαρτς με 2-1.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Λοκομοτίβ Πλόβντιν.

ΙΣΡΑΗΛ
Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη με 4-2 επί της Χάποελ Ρα' Ανανά, αλλά έγινε αλλαγή στο 62' χωρίς να βρει δίχτυα.

Σωτήρης Νίνης (Μακάμπι Πετάχ Τίκβα): Ντεμπούτο με ολόκληρο 90λεπτο στην εκτός έδρας ήττα με την Ιρόνι Κιριάρ Σμόνα με 3-1.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης
(Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας ήττας με 2-1 από την Αντμίρα.

Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Είδε από τον πάγκο το εκτός έδρας 2-2 με την Άλταχ.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Ριέκα με 2-0.

Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας νίκη επί της Χάιντουκ με 2-0.

ΤΣΕΧΙΑ
Γιώργος Κατίδης (Ολίμπια Πράγας): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Πρίμπραμ, χωρίς ωστόσο να βρει δίχτυα.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος (Έστερσουντς): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 5-0 επί της Σίριους.

Κώστας Σταυροθανασόπουλος (Ακρόπολις): Βασικός χωρίς να σκοράρει στη νίκη επί της Μπράγκε με 3-2.

Μανώλης Νικολακάκης (Ακρόπολις): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Μπράγκε, αλλά αντικαταστάθηκε στο 75'.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα: Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 4-0 επί της Χέλσινγκερ.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ
Χαράλαμπος Χαντζόπουλος (Γιάρο): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Χόνκα με 2-1.

Νίκος Κουσίδης (Γιάρο): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Χόνκα με 2-1, αλλά αντικαταστάθηκε στο 76'.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Διαμαντής Χουχούμης
(Σλόβαν Μπρατισλάβα): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της νίκης με 2-1 επί της Ρο

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντινάμο Βουκουρεστίου): Βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία με την Κραϊόβα (2-2).

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Έπαιξε βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Πάκσι με 4-2, αλλά το γκολ που πέτυχε δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του.

Νίκος Βέργος (Βάσας): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Φέχερβαρ.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ-Αχλί): Άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι με την Αλ Νασρ, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1.

Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Βασικός σε όλο το εντός έδρας παιχνίδι με την Αλ Τααβόν που έληξε 1-1.

ΗΠΑ
Αλέξανδρος Ταμπάκης
(Τσάρλεστον Μπάτερι): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 1-0 επί της Ρίτσμοντ Κίκερ.

*Η Ουμρανίγεσπορ που Βασιλόγιαννη, η Άλεσουντ του Παπάζουγλου και η Ίντερ Τούρκου του Κανακούδη παίζουν σήμερα...