Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

Εξαιρετικός ο απολογισμός των Ελλήνων του εξωτερικού αυτή την εβδομάδα, καθώς είχαμε 5 γκολ και 3 ασίστ.

Πέντε γκολ και τρεις ασίστ ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων του εξωτερικού αυτή την εβδομάδα, με τους Τάτο και Διαμαντάκο να κλέβουν την παράσταση, καθώς δεν περιορίστηκαν απλά στο σκοράρισμα, αλλά έδωσαν και από μία ασίστ. Από κοντά ο Βλαχοδήμος που σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο ματς, ο Χαρίσης που συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις στο Βέλγιο, αλλά και ο Σταυροθανασόπουλος που είχε δύο γκολ στην Σουηδία.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Σαουθάμπτον, όπου η Γουότφορντ πήρε τη νίκη με 2-0.

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Σαουθάμπτον.

Ντίμι Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας νίκη επί της Μπόλτον με 3-0.

Ανδρέας Μπουχαλάκης (Νότιγχαμ Φόρεστ): Μπήκε στο 37ο λεπτό του παιχνιδιού με την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, όμως δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του γλιτώσει την ήττα με 3-1.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 3-1.

Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης (Μπρέντφορντ): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο χωρίς γκολ εκτός έδρας παιχνίδι με την Άστον Βίλα.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος
(Ντόρτμουντ): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Φράιμπουργκ, αλλά η Ντόρτμουντ έμεινε στο 0-0.

Παναγιώτης Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Λόγω του τραυματισμού του από το παιχνίδι της Εθνικής με την Λιθουανία, δεν ήταν στην αποστολή για το ματς με την Μάιντς όπου οι «ασπιρίνες» γνώρισαν την εκτός έδρας ήττα με 3-1.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Βασικός, αλλά το Αμβούργο γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 2-0 από την πρώην ομάδα του, την Λειψία.

Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Είδε από τον πάγκο την επιβλητική νίκη με 3-0 επί της Κολωνίας.

Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Μπήκε στο 59ο λεπτό του εκτός έδρας παιχνιδιού με την Σάλκε, όμως δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του ανατρέψει το 3-1.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Μπόχουμ): Μπήκε στο 46ο λεπτό του εκτός έδρας παιχνιδιού με την Ντάρμσταντ, στο 81' έκανε το 1-1 και στο 86' έδωσε την ασίστ για το 1-2 και τη νίκη της Μπόχουμ.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς
(Ρόμα): Λόγω των καιρικών συνθηκών, το παιχνίδι με την Σαμπντόρια στην Γένοβα, αναβλήθηκε.

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Λόγω του τραυματισμού του δεν έδωσε το παρών στο 0-3 από την Νάπολι.

Μάριος Οικονόμου (Σπαλ): Ήταν εκτός αποστολής για την ήττα με 2-0 από την Ίντερ στο Μιλάνο.

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαλερνιτάνα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Κάρπι με 1-0.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Είναι στο στάδιο της αποθεραπείας και δεν μπόρεσε να αγωνιστεί στο εκτός έδρας 1-1 με την Γάνδη.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός στο εκτός έδρας 0-0 με την Σταντάρ Λιέγης.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Ήταν εκτός αποστολής για το εντός έδρας 1-1 με την Οστάνδη.

Χάρης Χαρίσης (Σιντ Τρούιντεν): Έπαιξε σε όλο το ισόπαλο 1-1 εκτός έδρας παιχνίδι με την Αντβέρπ, δίνοντας μάλιστα την ασίστ για το γκολ της ομάδας του.

Στέλιος Κίτσιου (Σιντ Τρούιντεν): Αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας ισοπαλίας με 1-1 με την Αντβέρπ.

Δημήτρης Γούτας (Σιντ Τρούιντεν): Είδε από τον πάγκο το εκτός έδρας 1-1 με την Αντβέρπ.

Κώστας Ρουγκάλας (Βέστερλο): Βασικός στην εκτός έδρας ισοπαλία με την Λιρς.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας
(Αλάνιασπορ): Βασικός σε όλη την εκτός έδρας νίκη επί της Κόνιασπορ με 2-0.

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Μπήκε στο 85ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης επί της Κόνιασπορ με 2-0.

Γιώργος Σαμαράς (Σάμσουνσπορ): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας 1-1 με την Ερζουρουμσπόρ και έγινε αλλαγή στο 46', με το σκορ στο 1-0.

Μιχάλης Σηφάκης (Σάμσουνσπορ): Είδε από τον πάγκο το εκτός έδρας 1-1 με την Ερζουρουμσπόρ.

Ανδρέας Τάτος (Ελάζιγκσπορ): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Ντενιζλισπόρ, έδωσε την ασίστ στο δεύτερο γκολ, ενώ πέτυχε το τρίτο.

Ανδρέας Βασιλόγιαννης (Ουμρανίγεσπορ): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Ινστανμπούλσπορ και έγινε αλλαγή στο 89'.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης
(Μπενφίκα): Έπαιξε σε όλο το ματς με την Περτιμονένσε, την οποία η Μπενφίκα κέρδισε με 2-1.

Τάσος Καραμάνος (Ρίο Άβε): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 1-0 από την Μαρίτιμο.

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Λόγω του τραυματισμού του ήταν εκτός αποστολής για την εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Ρεν.

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ-Ετιέν): Είδε από τον πάγκο το εντός έδρας 1-1 με την Ανζέ.

Χρήστος Τασουλής (Λανς): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Λοριάν με 3-2.

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική βρήκε δίχτυα, αυτή την φορά στην εκτός έδρας νίκη επί της Αζαξιό με 4-1. Ξεκίνησε βασικός, αλλά έγινε αλλαγή στο 62'.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Χετάφε με 2-1.

Γιάννης Γιαννιώτας (Βαγιαδολίδ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 4-4 με την Ντεπορτίβα Λεονέσα.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου
(Άγιαξ): Ήταν εκτός αποστολής για τη νίκη με 3-0 επί της Τσβόλε στο Άμστερνταμ.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από τον Άγιαξ με 3-0.

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας ήττας από την Ντε Χάαγκ με 2-1.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-1 επί της Μπρέντα.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιάννης Σκόνδρας
(Χάμιλτον): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Σέλτικ, όμως η Χάμιλτον γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 4-1.

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας ήττα από την Σέλτικ με 4-1.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης
(Σλάβια Σόφιας): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Λουντογκόρετς με 4-0.

Θοδωρής Παπουτσογιαννόπουλος (Σλάβια Σόφιας): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Λουντογκόρετς με 4-0.

ΙΣΡΑΗΛ
Στέφανος Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Χάποελ Άκρε, αλλά έγινε αλλαγή στο 56'.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης
(Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας ήττας από την Λιντσερ με 2-1.

Θανάσης Πέτσος (Ραπίντ Βιέννης): Έμεινε στον πάγκο στο εκτός έδρας 2-2 με την Σάλτσμπουργκ.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντσογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Όσιγιεκ με 2-1.

Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Βασικός στην εντός έδρας νίκη επί της Τσιμπάλια με 7-0, έχοντας ενεργό ρόλο στο τρίτο γκολ της ομάδας του.

ΣΟΥΗΔΙΑ
Σωτήρης Παπαγιαννόπουλος
(Έστερσουντς): Βασικός στη νίκη με 3-0 επί της Βάσμπι Γιουνάιτεντ.

Μανώλης Νικολακάκης (Ακρόπολις): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Ουμέα.

Κοσμάς Γκέζος (Ακρόπολις): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας νίκης με 3-2 επί της Ουμέα.

Κωνσταντίνος Σταυροθανασόπουλος (Ακρόπολις): Πέτυχε τα 2 από τα 3 γκολ της εκτός έδρας νίκης επί της Ουμέα.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ
Χαράλαμπος Χαντζόπουλος (Γιάρο): Βασικός στο εκτός έδρας 0-0 με την Κοκόλα.

Νίκος Κουσίδης (Γιάρο): Είδε από τον πάγκο το 0-0 με την Κοκόλα.

ΝΟΡΒΗΓΙΑ
Θανάσης Παπαζογλου (Όλεσουντ): Βασικός στο ισόπαλο 1-1 παιχνίδι με την Στάμπαεκ.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Διαμαντής Χουχούμης
(Σλόβαν Μπρατισλάβα): Βασικός στο εκτός έδρας 2-2 με την Τρέντσιν.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Νίκος Ιωαννίδης (Ντιόσγκιορ): Μπήκε στα τελευταία 25 λεπτά της ήττας από την Ντεμπρετσένι με 3-1, χωρίς να καταφέρει να βρει δίχτυα.

Νίκος Βέργος (Βάσας): Μπήκε στο 63ο λεπτό της εκτός έδρας ήττας από την Φερεντσβάρος με 5-2, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει επιθετικά την ομάδα του.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Αλέξανδρος Τζιόλης (Αλ-Φεϊχά): Μπήκε στο 70ο λεπτό της νίκης με 1-0 επί της Αλ Τααβόν.

*Η Ντιναμό Βουκουρεστίου του Κατσικά παίζει σήμερα και Ίντερ Τούρκου του Κανακούδη την Τρίτη.