Γεωργία - Γερμανία 57-67 (pics & vid)

Η Γερμανία πάτησε... γκάζι στην τέταρτη περίοδο κι επικράτησε της Γεωργίας με 57-67, κάνοντας το 2-0 στον Β' όμιλο και ρίχνοντας την ομάδα του Ηλία Ζούρου στο 1-1.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το 30' (52-55) όμως η «νασιονάλμανσαφτ» βρήκε ρυθμό στο τελευταίο δεκάλεπτο, ευτύχησε να έχει σε μεγάλη μέρα τον Ντένις Σρέντερ και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στο τουρνουά. Από την άλλη πλευρά, η Γεωργία πλήρωσε την... κατάρρευση στην τέταρτη περίοδο και γνώρισε την πρώτη ήττα στη διοργάνωση παρά τις προσπάθειες των Πατσούλια, Σενγκέλια.

Ο αγώνας

Ο Πατσούλια ηγήθηκε επιθετικά της Γεωργίας στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τη Γερμανία κάνοντας το 11-6 στο 5'21". Στη συνέχεια η «νασιονάλμανσαφτ» απάντησε με σερί 5-0 (11-12, 6'24"), ο Μπένζινγκ ανέβασε τη διαφορά στο +4 (13-17) ενώ ο Σερμαντίνι διαμόρφωσε το 19-19 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν 27-32 ενώ ο Σρέντερ ανέβασε τη διαφορά στο +7 (34-41, 18'14") για την ομάδα του Κρις Φλέμινγκ που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 36-41.

Η τρίτη περίοδος άρχισε με επιμέρους σκορ 15-6 για την ομάδα του Ηλία Ζούρου που βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική της άμυνα και προηγήθηκε 51-47 στο 27'27" με 1/2 βολές του Σερμαντίνι (5π.). Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (52-55, 30') ωστόσο η Γερμανία έκανε επιμέρους σκορ 12-2 στις αρχές της τέταρτης περιόδου. προηγήθηκε 54-67 με τον Σρέντερ στο 35'44" και κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε, επικρατώντας με 57-67.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Γερμανία κατέβασε 12 επιθετικά ριμπάουντ, υποχρέωσε τη Γεωργία σε 24 λάθη και είχε σε πολύ καλή μέρα τον γκαρντ των Χοκς, Ντένις Σρέντερ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντένις Σρέντερ τελείωσε το ματς με 23 πόντους (5/6 βολ., 6/16 δίπ., 2/3 τρίπ.), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα αλλά και 9 λάθη στα 31'26" που έμεινε στο παρκέ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι δεν μπόρεσε να βοηθήσει επιθετικά τη Γεωργία. Ο σέντερ της Μάλαγα είχε 5 πόντους με 5/6 βολές, 0/1 δίποντο στα 19'33" που αγωνίστηκε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Γεωργία την εμφάνισή της στην τέταρτη περίοδο, η Γερμανία τα 20 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το επιμέρους 12-5 της Γερμανίας στο τελευταίο δεκάλεπτο.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ρόμπιν Μπένζινγκ μέτρησε 11 πόντους, 2 ριμπάουντμ 1 ασίστ, 3 λάθη και 1 κλέψιμο σε 28'40"

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Σενγκέλια.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 36-41, 52-55, 57-67.