Βενέτσια και Μπράμος «ζευγάρωσαν» τις νίκες με break

Νίκος Καρφής

Η Βενέτσια έκανε το break μέσα στην έδρα της Τρέντο, αφού τη νίκησε με 73-67 και πλέον χρειάζεται άλλα δύο θετικά αποτελέσματα για να κατακτήσει το ιταλικό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Μάικ Μπράμου έφυγε με το διπλό (73-67) από την έδρα της Τρέντο και προηγείται με 2-1 στη σειρά των ιταλικών τελικών.

Η Βενέτσια μπήκε καλύτερα στο ματς, όμως ένα επιμέρους 23-13 των γηπεδούχων στην δεύτερη περίοδο, τους επέτρεψε να πάνε στο ημίχρονο στο +5 (38-33).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό και πήραν τα ηνία του παιχνιδιού στο 30' (53-56). Από εκείνο το σημείο και μετά έλεγξαν τον αγώνα και έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση.

Καθημερινά ειδικά στοιχήματα (21+).

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Χέινς και Στόουν με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Μάικ Μπράμος είχε 5. Για τους ηττημένους ο Κραφτ είχε 14.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 38-33, 53-56, 67-73