Ζαλγκίρις Κάουνας - Ούνικς Καζάν 80-88 (vid)

Στέλλα Παπαδοπούλου
Η Ούνικς Καζάν του απίστευτου Κώστα Καϊμακόγλου βρέθηκε στο -12 (69-57 στο 29') έκανε όμως την ανατροπή και κυριαρχώντας στην τέταρτη περίοδο πήρε τη νίκη (80-88)!

Η Ζαλγκίρις Κάουνας έδειχνε να έχει τον έλεγχο και πως πήγαινε προς νέα νίκη. Με τους γηπεδούχους στο +12 (69-57 στο 29') η Ούνικς έκανε την αντεπίθεσή της! Έσφιξε την άμυνά της και με απίστευτο επιμέρους σκορ 2-15 (70-72 στο 35') πέρασε μπροστά. Οι φιλοξενούμενοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι της τέταρτης περιόδου και πήραν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους πριν αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό (30/12) στην έδρα τους.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ (26π., 4ριμπ.) επέστρεψε στη δράση και ήταν ασταμάτητος, ενώ οι Παρακχούσκι (24π., 4ριμπ.) και Κόλομ (15π., 8ασ.) έκαναν επίσης απίστευτη εμφάνιση.

Ο Κώστας Καϊμακόγλου έμεινε στο παρκέ για 36-42 και πέτυχε 13 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ και έκλεψε 2 φορές!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ούνικς Καζάν μπορεί να βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, ωστόσο δεν τα παράτησε. Οι Ρώσοι ήταν καταιγιστικοί στην τέταρτη περίοδο (11-30) και... σόκαραν τους γηπεδούχους.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κιθ Λάνγκφορντ «ισοφάρισε» την καλύτερή του εμφάνιση με 36 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης και σταμάτησε στους 26 πόντους, με 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη σε 34:33.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ογκούστο Λίμα σε 6:45 είχε 1 ριμπάουντ και 2 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ένα λεπτό πριν από το τέλος ο Παρακχούσκι... απάντησε στο καλάθι του Γιανκούνας (80-85) και μετά το άστοχο σουτ του Γιανκούνας στα -25'' οι Λάνγκφορντ και Τζόνσον... καθάρισαν τη νίκη.

ΑΦΑΝΗΣ-«ΗΡΩΑΣ»: Ο Κώστας Καϊμακόγλου έκανε τα πάντα στο παρκέ! Πέτυχε 13 πόντους, έδωσε 6 ασίστ, μάζεψε 6 ριμπάουντ κι έκλεψε και 2 φορές

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Ουίλιαμς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ζαλγκίρις το τέταρτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 46-43, 69-58, 80-88