Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

Νίκος Ρόλλας

Ο Διαμαντάκος από ωραίος έγινε... μοιραίος, ο Λυκογιάννης βρήκε και πάλι δίχτυα, ενώ σκόρερ χρίστηκε και ο Φετφατζίδης. Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελλήνων του Εξωτερικού.

Τρία γκολ ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων του εξωτερικού αυτή την εβδομάδα, με τους Διαμαντάκο, Λυκογιάννη και Φετφατζίδη να στέλνουν την μπάλα στα δίχτυα. Ο πρώτος μπορεί να πέτυχε γκολ στο 80ο λεπτό, αλλά 10 λεπτά αργότερα έχασε πέναλτι, ο δεύτερος σφράγισε τη νίκη επί της Βόλφσμπεργκερ, ενώ ο τρίτος πέτυχε το 5ο από τα 6 τέρματα της ομάδας του.

Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελλήνων του Εξωτερικού αυτή την εβδομάδα...

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Βασικός στην επιβλητική νίκη επί της Γκλάντμπαχ με 4-1, χωρίς να φέρει ευθύνη για το γκολ με το οποίο προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Σάλκε.

Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, εντός έδρας, το οποίο έληξε 1-1.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Ήταν εκτός αποστολής του ισόπαλου 1-1 εντός έδρας παιχνιδιού με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Θανάσης Πέτσος (Βέρντερ Βρέμης): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 2-1 επί της Ίνγκολσταντ.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Ήταν ο μοιραίος παίκτης της ομάδας του στην εντός έδρας ήττα από την Γκρόιτερ Φιρτθ με 2-1. Μπορεί να μείωσε το σκορ στο 80' με εκτέλεση πέναλτι, ωστόσο όταν στο 90ο λεπτό βρέθηκε ξανά στην ίδια θέση ο Μπάλας Μέγιερι κατάφερε να αποκρούσει.

Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Μπήκε στο 56ο λεπτό της εντός έδρας ήττας από την Γκρόιτερ Φιρτθ, βοηθώντας επιθετικά την ομάδα του.

Τάσος Λαγός (Βίρτσμπουργκερ Κίκερς): Είδε από τον πάγκο το εντός έδρας 0-0 με την Φορτούνα Ντίσελντορφ.

Παναγιώτης Μπάλας (Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Βέχεν Βισμπάντεν.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Έπαιξε σε όλο το εντός παιχνίδι με τους Ερασιτέχνες της Μάντς που έληξε χωρίς γκολ.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός και με πολύ καλή απόδοση στην εκτός έδρας νίκη της Ρόμα με 2-0 στο ντέρμπι της αιώνιας πόλης, με την Λάτσιο.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Είδε από τον πάγκο το εκτός έδρας 1-1 με την Πεσκάρα.

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Βασικός στην εντός έδρας νίκη επί της Σαλερνιτάνα με 2-0.

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαρλερνιτάνα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Μπάρι.

Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Ταραντο Σπορ, στο οποίο η Μονόπολι κέρδισε 1-0.

Αλέξανδρος Μουζακίτης (Μονόπολι): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 1-0 επί της Ταραντο Σπορ.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Γουέστ Μπρομ με 3-1.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Μπήκε στο 79ο λεπτό της νίκης με 2-1 επί της Νιούκαστλ, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βρει δίχτυα.

IΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 1-1 εντός έδρας παιχνίδι με την Αρτίστικο Ναβαλκαρνέρο.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Μπήκε στο 83ο λεπτό της νίκης με 3-0 επί της Τουλούζ.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Λόκερεν με 2-1.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Γκενκ, όπου η Λόκερεν πήρε τη νίκη με 2-1.

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Ήταν εκτός αποστολής για το εντός έδρας παιχνίδι με την Σταντάρ, το οποίο διεκόπη στο 90ο λεπτό και ενώ το σκορ ήταν 1-3.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Δεν χρησιμοποιήθηκε στο εντός έδρας παιχνίδι με την Σταντάρ Λιέγης, το οποίο διακόπηκε στο 90ο λεπτό και ενώ το σκορ ήταν 1-3.

Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο): Δεν ήταν στην αποστολή για το 0-0 με την Γάνδη εντός έδρας.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Μπήκε στο 84ο λεπτό της εντός έδρας από την Άντερλεχτ, χωρίς να καταφέρει να βοηθήσει την ομάδα του στον επιθετικό τομέα.

Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): Έπαιξε σε όλη την εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Άντερλεχτ.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την ήττα από την Άντερλεχτ με 3-1.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Έουπεν.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Κράτησε ανέπαφη την εστία του στο εντός έδρας 0-0 με την Τβέντε.

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Είδε από τον πάγκο το εκτός έδρας 0-0 με την Βίλεμ.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 3-1 από την Φίτεσε.

Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Δεν ήταν στην αποστολή της πρώτης ομάδας για το θεαματικό 3-3 με την Εξέλσιορ, εκτός έδρας.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Βασικός, χωρίς όμως να σκοράρει στην εκτός έδρας ήττα από την Μαρίτιμο με 2-1.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Μαρίτιμο με 2-1.

Τάσος Καραμάνος (Φιρένσε): Ξεκίνησε βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Αρούκα, αλλά έγινε αλλαγή στο 74ο λεπτό.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιώργος Σαρρής
(Χάμιλτον): Είδε από τον πάγκο το εντός έδρας 1-1 με την Πάτρικ Θιστλ.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Φάνης Γκέκας (Σιόν): Δεν αγωνίστηκε στην εκτός έδρας ήττα από την Σεντ Γκάλεν με 2-1.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός και σκόρερ, πετυχαίνοντας το 2ο γκολ της εκτός έδρας νίκης της Στουρμ Γκρατς με 4-0 επί της Βόλφσμπεργκερ.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα από την Σπάρτακ Τρνάβα με 1-0 στην Μπρατισλάβα.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντζογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Σλάβεν Κοπρίβνιτσα με 2-1.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα στο ντέρμπι με την Λέφσκι (1-0).

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης
(Αλ Αχλί): Μπήκε στο 60ο λεπτό και κατάφερε να πετύχει το 5ο γκολ της νίκης με 6-3 επi της Αλ Φαϊσαλί, εκτός έδρας.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Μπήκε στο 81ο λεπτό της εκτός έδρας νίκη με 6-3 επί της Αλ Φαϊσαλί.

* Καρνέζης, Κονέ, Τοροσίδης και Οικονόμου με Ουντινέζε και Κάλιαρι αντίστοιχα παίζουν μεταξύ τους σήμερα, όπως και η Μίντλεσμπρο του Κωνσταντόπουλου...