Μπασκόνια - Μπάμπεργκ 81-74 (vid)

Η Μπασκόνια (5-3) βρισκόταν πίσω στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του ματς, αλλά με αντεπίθεση στο τέλος νίκησε Μπάμπεργκ (2-6) του Νίκου Ζήση η οποία στα ντέρμπι κάτι παθαίνει και συνέχεια χάνει.

Η Μπάμπεργκ γεύτηκε για μία ακόμη φορά την κατάρα των ντέρμπι και ενώ είχε το προβάδισμα για 38' στο ματς (στη μεγαλύτερη διάρκεια με διψήφια διαφορά πόντων), ηττήθηκε από τη Μπασκόνια με 81-74. Πρωταγωνιστής για τους Βάσκους, ήταν ο Γερμανός Γιοχάνες Βόιτμαν με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο Νίκος Ζήσης σε 29:11 είχε 5 πόντους (0/2δ., 1/3τρ., 2/2β.), 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 λάθη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο Νικολό Μέλι (9π.) και Ντάριους Μίλερ (8π.) φρόντισαν να βάλουν την ομάδα μπροστά στο σκορ (16-23). Στην δεύτερη περίοδο παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, ανέλαβε δράση ο Μαόντο Λο (10π.) η διαφορά πήγε στο +15.

Για πρώτη φορά η διαφορά έπεσε σε μονοφήφιο νούμερο στο 29' με καλάθια από τους Ροντρίγκ Μπομπουά και Γιοχάνες Βόιτμαν (53-60) και στη συνέχεια οι Βάσκοι αποδιοργάνωσαν πλήρως τους Γερμανούς.

Άνταμ Χάνγκα και Σέιν Λάρκιν ανέλαβαν δράση για τη Μπασκόνια, αλλά και η Μπάμπεργκ έβαλε το χεράκι της (0/4β. και κακές επιλογές). Το τρίποντο του Βόιτμαν ισοφάρισε στους 70 πόντους (37'), και λίγο αργότερα ο Λάρκιν χάρισε το προβάδισμα στην ομάδα του (75-74, 39').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι Βάσκοι επέμεναν, δεν τα παράτησαν και πίστεψαν στην ανατροπή. Η Μπασκόνια ήταν καλύτερη στα δίποντα (56.8%-44.4%), μάζεψε 5 περισσότερα ριμπάουντ κι έκανε λιγότερα λάθη (13-16).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιοχάνες Βόιτμαν σε 31:33 είχε 20 πόντους (6/9δ., 2/5τρ., 2/2β.), 9 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα λάθος κι ένα κόψιμο.

Ο Ροντρίγκ Μπομπουά (27:44) τελείωσε με 20 πόντους (3/4δ., 3/7τρ., 5/5β.), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ κι ένα λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λέον Ραντόσεβιτς σε 16:25 είχε 2 πόντους κι ένα λάθος. Πολλά λεπτά για το τίποτα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 75-74 ο συνήθης ύποπτος σε τέτοιες καταστάσεις, Ντάριους Μίλερ πήρε το σουτ, αλλά αστόχησε όπως σε όλα τα περασμένα ντέρμπι των Γερμανών. Στη συνέχεια ο Ροντρίγκ Μπομπουά με 2/2 βολές έκανε το 77-74, 18'' πριν τη λήξη). Ο Μαόντο Λο πάτησε γραμμή και ο Λάρκιν «σφράγισε» τη νίκη.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Σέιν Λάρκιν είχε γεμάτη στατιστική με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ ενώ πολύτιμη ήταν και η βοήθεια από τον Άνταμ Χάνγκα (16π., 7ρ.).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι Βάσκοι τα 7/25 τρίποντα και η Μπάμπεργκ την άσχημη ψυχολογία όταν το ματς κρίνεται στο τέλος καθώς επίσης και τος χαμένες βολές (4) στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Άνταμ Χάνγκα πήρε τα... βήματα και κάρφωσε με δυναμικό τρόπο στο καλάθι της Μπάμπεργκ.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 32-47, 55-63, 81-74