Οι Έλληνες του εξωτερικου (vids)

Μόνο ο Γιάννης Φετφατζίδης κατάφερε να βρει δίχτυα για τους «Έλληνες του Εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα. Αναλυτικά οι επιδόσεις τους...

Ο Γιάννης Φετφατζίδης ήταν η εξαίρεση στον κανόνα της... ανομβρίας των γκολ, αυτή την εβδομάδα, καθώς πέτυχε ένα καταπληκτικό, περνώντας την μπάλα πάνω από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Κανένας άλλος από τους Έλληνες που παίζουν στο εξωτερικό δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, ούτε καν ο Νίκος Καρέλης που μετρούσε 5 σερί ματς στο Βέλγιο που έβαζε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ.

Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελλήνων του Εξωτερικού...

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Μπορούσια Ντόρτμουντ): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας νίκη επί του Αμβούργου με 5-2, αλλά αντικαταστάθηκε στο 81ο λεπτό. Στο πρώτο γκολ των γηπεδούχων, έχασε τον Μίλερ που βγήκε τετ-α-τετ με τον Μπούρκι.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λειψία): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-1 επί της Μάινς.

Κωστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Ίνγκολσταντ, στο οποίο η Άουγκσμπουργκ κέρδισε με 2-0. Είχε ένα καταπληκτικό σουτ, έξω από την περιοχή, το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Γιάννης Γκέλιος (Άουγκσμπουργκ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Ίνγκολσταντ.

Θανάσης Πέτσος (Βέρντερ Βρέμης): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Σάλκε, όπου η Βέντερ γνώρισε την ήττα με 3-1.

Δημήτρης Διαμαντάκος (Καρλσρούη): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Χεϊντενχάιμ με 2-1, χωρίς ωστόσο να βρει δίχτυα, με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί στο 71ο λεπτό.

Χάρης Μαυρίας (Καρλσρούη): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Χεϊντενχάιμ.

Παναγιώτης Μπάλας (Σόνενχοφ Γκρόσμπαχ): Ήταν εκτός αποστολής στην νίκη με 2-0 επί της Μάινς II.

Αλέξανδρος Καρτάλης (Άαλεν): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας 0-0 με την Πάντερμπορν, όμως αποβλήθηκε στο 74' με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Ήταν εκτός αποστολής του εντός έδρας 3-0 με την Μπολόνια λόγω του τραυματισμού του.

​Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Δεν ξεκίνησε βασικός στην ήττα από την πρώην ομάδα του, την Ρόμα με 3-0, αλλά μπήκε στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης στο «Ολίμπικο».

Μάριος Οικονόμου (Μπολόνια): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Ρόμα.

Ορέστης Καρνέζης (Ουντινέζε): Βασικός στο εκτός έδρας 1-1 με την Τζένοα, χωρίς να φέρει ευθύνη για το γκολ που δέχθηκε.

Παναγιώτης Κονέ (Ουντινέζε): Είδε από τον πάγκο το εκτός έδρας 1-1 με την Τζένοα.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Κάλιαρι): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Τορίνο, όπου η Κάλιαρι γνώρισε την ήττα με 5-1.

Βαγγέλης Μόρας (Μπάρι): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Λατίνα.

Μιχάλης Ηλιάδης (Σαρλερνιτάνα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Τσιταντέλα με 2-0.

Δημήτρης Σούνας (Μονόπολι): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Βίρτους Φραντσαβίλα που έληξε 0-0.

Αλέξανδρος Μουζακίτης (Μονόπολι): Ξεκίνησε βασικός στο εκτός έδρας 0-0 με την Φραντσαβίλα, αλλά αντικαταστάθηκε στο 68'.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εφιαλτικό απόγευμα για τον ομογενή αμυντικό, ο οποίος αντιμετώπισε τεράστια προβλήματα από την πλευρά του στην εκτός έδρας ήττα με 6-1 από την Λίβερπουλ.

Δημήτρης Κωνσταντόπουλος (Μίντλεσμπρο): Ήταν εκτός αποστολής στο ισόπαλο 1-1 παιχνίδι με την Μάντσεστερ Σίτι στο Ετιχάντ.

Απόστολος Βέλλιος (Νότιγχαμ Φόρεστ): Μπήκε αλλαγή στις καθυστερήσεις του ισόπαλου 1-1 εντός έδρας παιχνιδιού με την ΚΠΡ.

IΣΠΑΝΙΑ
Νίκος Βέργος (Ρεάλ Β): Ξεκίνησε βασικός στη νίκη με 2-0 επί της Σεστάο Ρίβερ, αλλά αντικαταστάθηκε στο 74ο λεπτό.

ΓΑΛΛΙΑ
Τάσος Δώνης (Νις): Μπήκε στο 89ο λεπτό του εκτός έδρας παιχνιδιού με την Καέν, χωρίς να προλάβει να βοηθήσει την ομάδα του να γλιτώσει την ήττα με 1-0.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καρέλης (Γκενγκ): Μετά από 5 σερί ματς που έβρισκε δίχτυα, δεν κατάφερε να σκοράρει κόντρα στην Μπριζ.

Σωτήρης Νίνης (Σαρλερουά): Ξεκίνησε βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Κορτράικ με 2-1, αλλά αντικαταστάθηκε στο 67ο λεπτό.

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Ήταν εκτός αποστολής για το παιχνίδι με την Κορτράικ, στο οποίο η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 2-1.

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Μπήκε στις καθυστερήσεις της εντός έδρας νίκης επί της Σαρλερουά με 2-1.

Δημήτρης Γούτας (Κορτράικ): Βασικός σε όλο το παιχνίδι με την Σαρλερουά, όπου η Κορτράικ κέρδισε με 2-1.

Μιχάλης Σηφάκης (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη επί της Σαρλερουά με 2-1.

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Λόκερεν, το οποίο έληξε 0-0.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Λόκερεν): Βασικός στο ισόπαλο 0-0 εντός έδρας παιχνίδι με την Μαλίν.

Μιχάλης Μανιάς (Βέστερλο): Δεν αγωνίστηκε στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Ζούλτε Βάρεγκεμ.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Βίλεμ): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα από την Ντε Χάαγκ με 1-0.

Γιώργος Κατσικάς (Τβέντε): Είδε από τον πάγκο το ισόπαλο 1-1 εκτός έδρας παιχνίδι με την Αϊντχόφεν.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Μπήκε στο 90ο λεπτο του εντός έδρας ματς με την Ρόντα που έληξε 0-0.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μπενφίκα): Βασικός χωρίς να βρει δίχτυα στο ισόπαλο 1-1 εκτός έδρας ντέρμπι με την Πόρτο.

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Έπαιξε σε όλο το ντέρμπι με την Πόρτο που έληξε 1-1.

Τάσος Καραμάνος (Φειρένσε): Αγωνίστηκε σε όλη την εντός έδρας ήττα από την Μπελενένσες με 1-0.

ΣΚΩΤΙΑ
Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας 0-0 με την Κιλμάρνοκ.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Φάνης Γκέκας (
Σιόν): Μπήκε στο 79ο λεπτό της εκτός έδρας νίκης με 3-2 επί της Τουν.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Μπάμπης Λυκογιάννης
(Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Σαντ Πόλτεν στο Γκρατς, όπου οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη-έκπληξη με 2-1.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Βασίλης Πλιάτσικας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη επί της Ντατς με 1-0.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Σάββας Γκέντζογλου (Χάιντουκ Σπλιτ): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Ριέκα.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Ντούναφ με 2-0.

ΗΠΑ
Γιώργος Σαμαράς
(Rayo FC): Ξεκίνησε βασικός στην ήττα από την New York Cosmos με 2-1, αλλά αντικαταστάθηκε στο 76.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Γιάννης Φετφατζίδης
(Αλ Αχλί): Πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ στη νίκη με 4-0 επί της Αλ Γουαλχά, παίζοντας βασικός για 67 λεπτά.

Αμίρ Κούρντι (Αλ Αχλί): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 4-0 επί της Αλ Γουαλχά.