Κροατία - Ελλάδα 13-8: Μπλακ άουτ και εκτός «τετράδας»

Δημήτρης Ντζάνης
Πολο

Η Ελλάδα στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκε αγνώριστη, ηττήθηκε από την οικοδέσποινα Κροατία με 13-8 και έμεινε εκτός «τετράδας».

Το όνειρο κατάκτησης μεταλλίου σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα δεν θα έρθει για την εθνική ομάδα ούτε στη διοργάνωση του Ζάγκρεμπ. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ξεμένοντας από... καύσιμα ηττήθηκε από την Κροατία με 13-8, έμεινε εκτός τετράδας και θα παίξει για τις θέσεις 5-8. Η αρχή θα γίνει με τη Σερβία, ηττήθηκε στο δικό της προημιτελικό από την Ουγγαρία, την Κυριακή (14/1).

Η εθνική ομάδα παρουσιάστηκε με δύο αγωνιστικά πρόσωπα απέναντι στους πρωταθλητές Ευρώπης. Για δύο οκτάλεπτα η Ελλάδα έδειχνε ικανή να χαλάσει το πάρτι των Κροατών μέσα στην έδρα τους.΄

Τα γκολ από τους Αργυρόπουλο με πέναλτι και τον Παπαναστασίου στην κόντρα, στα τελευταία 50 δευτερόλεπτα του β' οκταλέπτου, αυτό έδειχναν.Η εθνική ομάδα προηγήθηκε 6-5 στο ημίχρονο, όμως μετά σαν να γύρισε ο διακόπτης και επήλθε... σκοτάδι σε άμυνα και επίθεση.

Και όταν ο Παπαναστασίου πέτυχε -ξανά στην κόντρα- το επόμενο ελληνικό γκολ, αυτό ήρθε 2:23 πριν από το τέλος, ο πίνακας έγραφε 13-7 για την Κροατία.
Δηλαδή, οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 8-0, τελειώνοντας πολύ γρήγορα τον προημιτελικό.

Ουσιαστικά όλα κρίθηκαν στην 3η περίοδο. Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού και αρχηγός της Κροατίας, Μάρκο Μπίγιατς ανήμερα των 33ων γενεθλίων του, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του.

Οι Κροάτες έβγαλαν τις άμυνες στον λιγότερο, όταν στην άλλη πλευρά της πισίνας οι Ελληνες παίκτες αντιμετώπιζαν προβλήματα, η Κροατία πέτυχε 4-0 στο οκτάλεπτο (9-6), ένας άλλος «ερυθρόλευκος», ο Λούκα Λόντσαρ έκανε το 10-6, και όλα είχαν τελειώσει, και ας απέμεναν επτά λεπτά.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 2-3, 4-0, 4-2

Κροατία (Ίβιτσα Τούτσακ): Μπίγιατς (9/17, 52,9%) , Μπούριτς 1/3, Φάτοβιτς 3/5, Λόντσαρ 2/2, Μπίλιακα, Μπούκιτς 0/2, Βουκίσεβιτς 2/5, Ζούβελα 0/1, Μάρινιτς - Κράγκιτς 4/5, Βρίλιτς, Μπούτιτς 0/2, Καρκόφ 1/3, Πόπαντιτς.

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς (8/24, 33,3%) Γενηδουνιάς 1/3, Σκουμπάκης 0/1, Γκιουβέτσης 0/4, Φουντούλης 1/3, Παπαναστασίου 2/6, Καλογερόπουλος 1/1, Αργυρόπουλος-Κανακάκης 2/3, Αλαφραγκής, Κάκαρης 1/1, Νικολαΐδης 0/1, Βλαχόπουλος 0/1, Τζωρτζάτος.

Διαιτητές: Μαργκέτα (Σλοβενία), Κολόμπο (Ιταλία)