Εθνικός - ΝΟ Βουλιαγμένης 5-12

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο ΝΟ Βουλιαγμένης ξεκίνησε νικηφόρα στον πρώτο αγώνα της Γ' Φάσης του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών, επικρατώντας με 12-5 του Εθνικού στο "Πέτρος Καπαγέρωφ".

Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου, η οποία με τη νίκη αυτή έφτασε τους 6 βαθμούς, ξεκίνησε πολύ επιθετικά εξασφαλίζοντας προβάδισμα 4-1 στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου και 9-3 στο ημίχρονο.

Μάλιστα, στην τρίτη περίοδο βρέθηκε να προηγείται με 11-3, όμως στην συνέχεια μείωσε τον ρυθμό, με τον Εθνικό να πετυχαίνει 2 γκολ και να μειώνει σε 12-5.

Η Ξενάκη ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα με 3 γκολ.

ΕΘΝΙΚΟΣ-ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 5-12

Οκτάλεπτα: 1-4, 2-5, 0-2, 2-1

Εθνικός (Κώστας Βαμβακάρης): Δουρέκα, Καλαργυρού, Βάσιλα, Μουταφιάν, Μπίσμπα, Κούβδου, Λογοθέτη, Αποστολίδου, Φραγκιουδάκη, Μιχαηλίδου, Κοντογιάννη, Τζούρκα, Κατσίμπρη, Χατζηκυριακάκη

ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου): Κούβδου, Νιχάους, Χυδηριώτη, Τζελέπη, Κοκκινάκη, Ξενάκη, Μαυρωτά, Πάτρα, Κούλχαας, Διαμαντοπούλου, Ασκερίδου, Αντωνιάδη, Κοτσιώνη, Νίνου Π., Νίνου Ει.

Διαιτητές: Ποσποτίκης, Μαρκοπούλου

Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός