Nίκη για την εθνική Κίνας

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Η εθνική ομάδα της Κίνας επικράτησε 12-9 της εθνικής ομάδας νέων ανδρών, παίρνοντας τη ρεβάνς για τη χθεσινή ήττα με 11-6. Ο αγώνες διεξήχθη στο πλαίσιο του Challenge Cup, στο «Αντώνης Δημητρόπουλος» της Γλυφάδας.

Οι Κινέζοι μπήκαν καλύτερα διαβασμένοι στο πρώτο οκτάλεπτο παίρνοντας προβάδισμα 4-2 και 8-4 στο ημίχρονο.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρήκε ρυθμό στο παιχνίδι του στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς ωστόσο να καταφέρει να καλύψει τη διαφορά.

Κορυφαίος επιθετικά για την Κίνα ήταν ο Ρούι Τσεν ο οποίος πέτυχε 4 γκολ, ενώ για την Ελλάδα ο Παπαναστασίου με 3 γκολ.

Κίνα – Ελλάδα 12-9 (4-2, 4-2, 2-3, 2-2)

Κίνα (Πεταρ Πόρομπιτς): Zου X. 2, Πενγκ 1,Τσεν Y. 1, Σα 3, Τσεν Z. 1,Τσεν Ρ. 4,

Ελλάδα (Τεό Λοράντος): Λιμαράκης, Παπαγεωργίου, Αλαφραγκής 1, Γκιουβέτσης 1, Νικολαΐδης 2, Παπαναστασίου 3, Γαβαλάς, Χονδροκούκης 1, Αγιωργούσης 1, Κάκαρης, Ρομπόπουλος, Παπανικολάου, Δαλμάρας, Δήμου, Καλογερόπουλος