Στους «16» του Προολυμπιακού της Ευρώπης ο Σγουρόπουλος

Επετεύχθη ο αρχικός στόχος στο Ευρωπαϊκό Προολυμπιακό τουρνουά επιτραπέζιας αντισφαίρισης του Σπλιτ για τον Γιάννη Σγουρόπουλο.

Ο πρωταθλητής Ευρώπης νέων και νούμερο 2 των αγώνων άρχισε την προσπάθειά του με δύο σχετικά εύκολες νίκες και εξασφάλισε την πρόκριση στο ταμπλό της πρώτης 16άδας από το 2ο γκρουπ.

Το πρωί επιβλήθηκε του 16χρονου Μολδαβού Βλάντισλαβ Ούρσου (No 77) με 4-0 σετ. Τα σετ 11-6, 11-8, 11-2 και 11-6. Το μεσημέρι έκαμψε και τον Ιρλανδό Όυεν Κάθκαρτ (No 85) με 4-1 σετ (11-8, 11-7, 11-4, 6-11, 11-8) και σε συνδυασμό με τα άλλα αποτελέσματα στο γκρουπ σιγούρεψε νωρίς την προνομιούχο δυάδα στο γκρουπ. Σήμερα το απόγευμα, στις 18:30 ώρα Ελλάδας, παίζει με τον Γιου Κανχίνγκ από το Αζερμπαϊτζάν για την πρωτιά, η οποία θεωρητικά φέρνει πιο βατό αντίπαλο στο ταμπλό.

Ο κινεζικής καταγωγής αθλητής έχει επίσης δύο νίκες και προηγείται στο γκρουπ μαζί με τον Σγουρόπουλο.

Στις νεάνιδες η Ιωάννα Γερασιμάτου έχει δώσει ένα παιχνίδι προς το παρόν. Για το 4ο γκρουπ γνώρισε την ήττα από τη Σέρβα επικεφαλής Σαμπίνα Σουρτζάν. με 4-1 σετ, όμως η εμφάνισή της έφερε χαμόγελα αισιοδοξίας για τη συνέχεια.

Η 16άχρονη αθλήτρια ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 σετ, ενώ στο 4ο και το 5ο κάμφθηκε με οριακή διαφορά (3-11, 11-6, 3-11, 14-16, 9-11). Τα παιχνίδια της στο γκρουπ τα ολοκληρώνει το βράδυ (20:30) με αντίπαλο την Οζγκέ Γιλμάζ από την Τουρκία.