«Έλαμψε» ο ΓΝΟΣ στο πανελλήνιο πρωτάθλημα μεγάλων αποστάσεων

Ο ΓΝΟΣ κατέκτησε την δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα μεγάλων αποστάσεων, γεγονός που γέμισε με ικανοποίηση τον σύλλογο της Σαλαμίνας.

Αναλυτικά το Δελτίο Τύπου έχει ως εξής:

«Η Πρόεδρος και τα μέλη του ΔΣ του Γυμναστικού Ναυτικού Ομίλου Σαλαμίνας (ΓΝΟΣ) είναι περήφανοι για τον ιστορικό θρίαμβο της Ομάδας μας στη λίμνη Κουρνά, όπου έλαβε χώρα το 3ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕΓΑΛΩΝ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΝ. Ο ΓΝΟΣ κατέκτησε πανάξια τη 2η θέση πίσω από το Ν.Ο. ΧΑΝΙΩΝ κάνοντας την καλύτερη εμφάνιση σε πρωταθλήματα στην ιστορία του.
Συμμετείχε με 26 αθλητές και αθλήτριες και κατέκτησε συνολικά 12 μετάλλια στο πανελλήνιο πρωτάθλημα και στους 17ους Κορίσσιους διεθνείς διασυλλογικούς Αγώνες. Στους Αγώνες συμμετείχαν 14 σωματεία από όλη την Ελλάδα και η Κύπρος. Ιδιαίτερα ικανοποιημένος από τη πορεία του προπονητικού προγράμματος και τη συμμετοχή και τις επιδόσεις των αθλητών ήταν ο Προπονητής Απόστολος Παπανδρέου. Καταπληκτική ήταν η φιλοξενία στους συνοδούς και τους αθλητές από το ΝΟΧΑΝΙΩΝ. Την αποστολή συνόδευσε το μέλος Νίκος Κάβουρας. Επίσης η Πρόεδρος και τα μέλη του ΔΣ συγχαίρει και ευχαριστεί τους γονείς για τις θυσίες που έκαναν για να πραγματοποιηθεί η αποστολή στην Κρήτη καθώς και τον προπονητή και τους αθλητές για το ήθος και την αγωνιστικότητα που επέδειξαν.

ΣΠΡΙΝΤ:
Κ2 Προαγωνιστική κορίτσια 200μ: 1η θέση χρυσό μετάλλιο Παπαισιδώρου Μαίρη-Χατζή Ισιδώρα
Κ2 Κορασίδων 200μ :1η θέση χρυσό μετάλλιο ΚαβουραΛένα -Κάβουρα Μαρκέλλα
Κ2 Παίδων Αρχαρίων 200μ : 2η θέση-αργυρό μετάλλιοΠαπαισιδώρου Αναστάσιος Εγγλεζόπουλος Ιωάννης
Κ2 ΑΝΔΡΩΝ 200μ: 3η θέση-χάλκινο μετάλλιο Ανδριανός Γεώργιος-Ζαχαρίας Γεώργιος
Κ2 Παίδων Αρχαρίων 200μ : 3η θέση-χάλκινομετάλλιοΑνδρουτσόπουλος Χρήστος -Πετρόπουλος Ευάγγελος
Κ2 Παμπαιδων 200μ : 3η θέση-χάλκινο μετάλλιο Χατζής Παναγιώτης -Χατζηνικολάου Κίμων
Κ2 Παμπαιδων 200μ : Αναγνώστου Αντώνιος –Καλογεράς Μάριος 4η θέση
Κ2 Παγκορασίδων200μ: Βέγκου Εβελίνα –ΚορακιανίτηΦαίη 5η θέση
Κ2 Νεανίδων 200μ: Καβουρα Λένα-Κανάκη Κατερίνα 5ηθέση
Κ2 παίδων 200μ: Σεντουξής Δημήτριος-Παπαδόπουλος Ιωάννης 5Η θέση
Κ2 παίδων 200μ: Τσοβός Νικολαος Κανάκης Ιωάννης 6ηθέση».