«Πέταξε» έξω τον ΠΑΟΚ και πάει για πρωτάθλημα η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια... στον τελικό πριν τον τελικό, αφού κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 23-22 πήρε την πρόκριση και θα διεκδικήσει το πρωτάθλημα στην Α1 χάντμπολ ανδρών!

Το αφεντικό στην Handball Premier θέλει να γίνει η ΑΕΚ, καθώς σε έναν ημιτελικό θρίλερ επικράτησε με 23-22 του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ κι έκανε το 2-0. Κλειδί για την μεγάλη νίκη-πρόκριση της Ένωσης ήταν εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς έτσι ήρθε και η ανατροπή της επιτυχίας.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε 9-5, αλλά αυτό το προβάδισμα δεν στάθηκε ικανό να του δώσει την πολύτιμη νίκη. Η ΑΕΚ βελτίωσε το παιχνίδι της, μείωσε στο σκορ κι έτσι ο ΠΑΟΚ πήγε στο ημίχρονο με προβάδισμα ενός γκολ, καθώς προηγούνταν με 12-11.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με τρία τέρματα (12-15), αλλά η ΑΕΚ με υποδειγματική άμυνα ξαναμπήκε στο ματς που όσο έφτανε προς την λήξη του τόσο πιο αμφίρροπο είχε γίνει.

Στο 53' με ένα σερί του Χόγκας η ΑΕΚ προηγήθηκε με 21-19, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 23-22 αλλά σε νεκρό χρόνο το σουτ του Ραντούλοβιτς δεν είχε τύχη αφού ο Πετρίδης έκανε την επέμβαση του αγώνα κι έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ! Πιθανός αντίπαλος στον τελικό θα είναι ο Ολυμπιακός/Ξυνή που στην σειρά προηγείται με 1-0 του Δούκα.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-4, 5-7, 6-9, 8-10, 11-12 (ημχ.), 13-15, 15-16, 17-16, 19-19, 21-20, 23-22

ΑΕΚ: Χρ. Νικολαΐδης, Πέρρος 2, Γεωργιάδης, Χόγκας 4, Ζαμπούνης 4, Π. Νικολαΐδης, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Λόκεν 2, Δομπρής 3, Αργυρού, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 3, Μυλωνάς 5

ΠΑΟΚ: Αραμπατζής, Παλάσκας 4, Τσίλης 6, Ν. Νικολαΐδης, Κοκώνης 5, Πόουλσεν, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Καλόμοιρος, Μαστορογιάννης 2, Πέγιοβιτς, Κέζιτς, Κυπραίος 2, Δελιάς, Βεσελίνοβιτς 2, Κοτανίδης.