Φοίβος Συκεών – ΓΣ Δράμας ’86 30-29

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο Φοίβος Συκεών έφτασε σε μία νίκη επί του ΓΣ Δράμας '86, η οποία μπορεί να αποδειχθεί πολύτιμη, για την αποφυγή των πλέι άουτ.

Ο Φοίβος Συκεών επικράτησε με 30-29 ξεκίνησε και έφθασε στην 4η νίκη του στη διοργάνωση, έχοντας να αντιμετωπίσει τον Ευγένη Τουνγκελίδη, σε τρομερή φόρμα έχοντας πετύχει 15 γκολ!

Ο 21χρονος ο οποίος συνέβαλε τα μέγιστα για την ομάδα του στο 59:40 νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Φοίβου, Γιώργο Παπαγεωργίου, χάνοντας την ευκαιρία να χαρίσει τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα στους φιλοξενούμενους.

Ο Φοίβος στη διάρκεια του πρώτο ημιχρόνου προηγήθηκε και είχε τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι με σερί 6-0 (τέσσερα γκολ ο Τουνγκελίδης) προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 20-19 στο 36’, με το ματς να μετατρέπεται σε πραγματικό ντέρμπι.

Ο Φοίβος είναι στο +4 από την Δράμα και διατηρεί σοβαρές πιθανότητες να αποφύγει την «επώδυνη» διαδικασία των πλέι άουτ.

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ – ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ ’86 30-29

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 8-4, 9-6, 10-9, 13-12, 17-14 (ημ.), 19-18, 21-22, 23-23, 27-24, 28-28, 30-29.
ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ (Δημήτρης Πελεκίδης): Πίτσιος, Μάτσης 3, Καβουσανάκης 7, Μπαλαμός 2, Π. Παπαδόπουλος, Χατζηγιαννίδης, Δεληζάνος 8, Μπόσκος, Κύρτσιος, Μαρκατάτος, Σατραμάνης, Μανωλούδης, Πάτσιας 2, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 8, Χατζηβακαλέκης.
ΧΗΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ 86 (Σάκης Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Μπέτζιος, Κοτσαμαρίκογλου 3, Κουρτίδης 2, Χαϊτίδης, Τουνγκελίδης 15, Αντάμοβιτς 4, Θωμίδης, Τσιτσίγκος, Φραγκούλης, Κουρουτζίδης 2, Σισμανίδης, Γιαννακόπουλος, Κοβογλανίδης 3, Τσαύλος.
Διαιτητές: Πάτιος, Τσιάνος. Δίλεπτα: 6-2. Πέναλτι: 1/1-4/6. Αποβολές: –