ΧANΘ - Φίλιππος Βέροιας 27-25

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Η ΧΑΝΘ νίκησε τον Φίλιππο με 27-25 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής και έφτασε τους 10 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Η ισοβαθμία των δύο ομάδων με 8 πόντους προμήνυε ότι θα γίνει ντέρμπι κι έτσι κι έγινε.

Η ΧΑΝΘ πήρε προβάδισμα στα τελευταία 5 λεπτά του α' ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι διατήρησαν διαφορά ασφαλείας 4 τερμάτων με τον Τσαμουρίδη από τη θέση του πίβοτ σε πρωταγωνιστικό ρόλο.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο Φίλιππος Βέροιας προσπάθησε να μειώσει και τα κατάφερε στο 56ο λεπτό όταν το σκορ ήταν 25-24.

Ωστόσο, η ΧΑΝΘ δεν συγχώρησε τα λάθη του Φιλίππου φτάνοντας στη νίκη, η οποία τη φέρνει στην 7η θέση του πρωταθλήματος με 10 βαθμούς.

ΧΑΝΘ – ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 27-25

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 7-7, 8-9, 9-10, 13-11 (ημχ.) 15-12, 17-14, 20-17, 24-20, 25-22, 27-25

ΧΑΝΘ (Αντώνης Τσολάκος): Σπυρόπουλος, Σαρηγιαννίδης 4, Ν. Παπαδόπουλος, Ρεμπελάκος 2, Δέσπος 6, Ιωαννίδης. Παπαδόπουλος Α 2, Κουρουμλίδης 1, Στίγγας 1, Τσαμήτρος, Τσαμουρίδης 6, Παπαβασίλης, Τσαγκαράκης, Μηλόπουλος, Μπαϊρλής 5, Τσόγιας.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τέο Παυλίδης): Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος, Τριανταφυλλίδης Δ., Τζιμπούλας, Μπαλτατζής 2, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης 4, Σεϊρεκίδης 5, Τριανταφυλλίδης Α. Φιλόσογλου, Κωστακίδης 3, Αποστολίδης 2, Παπαδόπουλος, Κουκουτσίδης, Αρσενασβίλι 5, Γρηγοριάδης 4.

Διαιτητές: Μπέτμαν-Τόλιος, Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 3/4-3/5