Δεύτερη θέση για την εθνική νέων γυναικών στο Πυθία Cup

Την δεύτερη θέση στο Πυθία Καπ 2016 κατέκτησε η Εθνική ομάδα των Νέων Γυναικών, αφού στο κρίσιμο παιχνίδι της 5ης και τελευταίας αγωνιστικής νίκησε την Ρωσία με 15-12.

Με αυτόν τον τρόπο ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία το τουρνουά που φέτος φιλοξενήθηκε στο κολυμβητήριο του Αλίμου. Πρώτες σκόρερ του αγώνα η Ελένη Ξενάκη και η Ελευθερία Πλευρίτου με έξι γκολ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κατά ριπάς, αφού η πρώτη περίοδος έληξε με 4-4 και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 8-8.

Η ελληνική ομάδα έκανε ένα επιμέρους 3-1 στο τρίτο οκτάλεπτο και προηγήθηκε με 11-9, όμως οι Ρωσίδες απάντησαν με δικό τους ίδιο σκορ και ισοφάρισαν σε 12-12, 3:31 πριν το τέλος του αγώνα. Η Ρωσία χρειαζόταν μόνο την νίκη για να καταλάβει την δεύτερη θέση, όμως η Ελ. Πλευρίτου και η Ελένη Ξενάκη είχαν άλλη γνώμη, αφού με τρία γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα διαμόρφωσαν το τελικό 15-12.

ΕΛΛΑΔΑ - Ρωσία 15-12

Τα οκτάλεπτα: 4-4, 4-4, 3-1, 4-3

Eλλάδα: Πλευρίτου Ελ. 6, Ξενάκη 6, Ελληνιάδη 1, Ελευθεριάδου 1, Πλευρίτου Β. 1.

Ρωσία: Γκερζάνιχ 1, Ζαπλάτινα 1, Μπερσνέβα 4, Φεντότοβα 2, Καμζάεβα 1, Τολκουνόβα 3.