Απολογισμός πρώτης ημέρας του Βαλκανικού, 12 μετάλλια!

Καλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι αθλητές και αθλήτριες μας στην πρώτη μέρα του Βαλκανικού Πρωταθλήματος στο Μπολού της Τουρκίας με 12 μετάλλια συγκομιδή για την πρώτη ημέρα.
Τον τελευταίο του αγώνα πριν από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ε/Ν στο Μπίντγκοζ εκεί όπου θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο στο μήκος, έκανε ο Μίλτος Τεντόγλου. Ο αθλητής του Βαγγέλη Παπανίκου είχε καλύτερο άλμα στα 7,64 μ. από την τέταρτη προσπάθεια του, ενώ σημείωσε ακόμη 7,51 μ., 7,31 μ., 7,33 μ., 7,37 μ. και μία άκυρη προσπάθεια. Τρίτος στο ίδιο αγώνισμα ήταν ο Θανάσης Παπαδόπουλος με 7,37 μέτρα.
Στην πέμπτη της βολή η Αφροδίτη Μανιού έστειλε το ακόντιο στα 51,51 μ. και βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ. Παράλληλα κατάφερε να "κλέψει" το χρυσό μετάλλιο από την Τουρκάλα Αλτίν Αζιζέ (50,77 μ.), που προηγούνταν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.
Η Δήμητρα Γναφάκη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 400 μ εμπ. με 59.07, όπως και η Αριάδνη Αδαμοπούλου, που ξεπέρασε τα 4,85 μ. στο επί κοντώ κι έπειτα απέτυχε στα 3,95 μ., ύψος στο οποίο επέλεξε να συνεχίσει.
Μια ανάσα από τον στόχο της, που ήταν η επίτευξη του ορίου (60.25) για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ε/Ν βρέθηκε η Αννα Κιάφα, που όμως κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με 60.47, επίδοση που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ.
Πολύ καλή εμφάνιση από την Κωνσταντίνα Ρωμαίου, που συνεχίζει τους αγώνες με άλματα σταθερά πάνω από τα 13,00 μέτρα. Αυτή τη φορά η νεαρή σημείωσε 13,17 μ. και κατέλαβε την δεύτερη θέση. Φετινό ρεκόρ και ασημένιο μετάλλιο για την Αλεξία Πολυκράτη στα 400 μ. (56.49). Τον τελευταίο του αγώνα πριν το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Μπίντγκοζ έκανε ο Κωνσταντίνος Χατζημιχαήλ, όπου ήταν δεύτερος στη σφαιροβολία με 18,03 μέτρα. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε στα 100 μ. η Σοφία Ιωσηφίδου με 12.31 (-0,2) και το ασημένιο η Κωνσταντίνα Σπανουδάκη στη δισκοβολία με 44,22 μέτρα. Τρίτη θέση κατέκτησε στα 800 μ. η Κατερίνα Κουτλή με 2.13.68
Στην πρώτη ημέρα του 7αθλου η Νίκη Ξυδώνα σημείωσε τις εξής επιδόσεις (14.71 (1,6), 1,68 μ., 9,58 μ., 26.48 (0,2)) και ο Αλέξανδρος Σπυριδωνίδης στο 10αθλο (11.61 (0,6), 6,72 μ., 13,16 μ., 1,94 μ., 53.23)