Στα προημιτελικά ο Βαβρίνκα, που έπαιξε με ball boy (vid)

O Σταν Βαβρίνκα πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Ρολάν Γκαρός επικρατώντας του Βίκτορ Τρόιτσκι με 7-6 (5), 6-7 (7), 6-3, 6-2, ενώ στη διάρκεια του ματς, φρόντισε να μείνει «ζεστός» την ώρα που αντίπαλος του ζήτησε ιατρικό τάιμ άουτ παίζοντας με ένα ball boy, το οποίο αποθεώθηκε!

Ο Ελβετός, κάτοχος του θεσμού δυσκολεύτηκε αλλά τελικά κατάφερε να πάρει το «εισιτήριο» στον 7ο προημιτελικό στα τελευταία 8 γκραν σλαμ.

Στο πρώτο σετ κανείς από τους δύο αντιπάλους δεν έκανε μπρέικ με αποτέλεσμα να λύσουν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ, όπου νικητής αναδείχθηκε ο Ελβετός, παίρνοντας προβάδισμα 4-0, για να κλείσει το σετ με 6-2.

Στο δεύτερο σετ ο Βαβρίνκα ξεκίνησε με μπρέικ, με τον Τρόιτσκι να το παίρνει πίσω και μάλιστα να προηγείται με 4-1. Ο Σταν ισοφάρισε, με τους παίκτες να οδηγούνται πάλι σε τάι μπρέικ, με τον Σέρβο να το κατακτά με 9-7.

Έκτοτε ο Βαβρίνκα ανέκτησε πλήρως τον έλεγχου του αγώνα, φτάνοντας άνετα στην κατάκτηση του δύο σετ.

Αντίπαλος του στη φάση των «8» θα είναι ο Άλμπερτ Ράμος-Βινόλας, με τον οποίο έχουν αναμετρηθεί στο παρελθόν 6 φορές, με τον 31χρονο να μετρά 6 νίκες.

Ο Άντι Μάρεϊ ως άλλος Δαβίδ «καθάρισε» δεύτερο Γολιάθ. Μετά τη νίκη επί του Ίβο Κάρλοβιτς, επικράτησε 7-6 (9), 6-4, 6-3 του Τζον Ίσνερ και πήρε το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά, όπου θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον Ρισάρ Γκασκέ.

Ο τελευταίος Γάλλος «επιζών» στο Ρολάν Γκαρός, νίκησε τον Κέι Νισικόρι με 6-4, 6-2, 4-6, 6-2 και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στα προημιτελικά, έπειτα από 12 αποτυχημένες σεζόν!

Μάρεϊ και Γκασκέ έχουν αναμετρηθεί 10 φορές, με τον πρώτο να μετρά 7 νίκες.

Στο πρώτο σετ, επίσης δεν πέτυχε κανείς μπρέικ, οπότε έλυσαν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ, όπου ο Μάρεϊ αποδείχθηκε πιο συγκεντρωμένος.

Στην αρχή του δεύτερου σετ το ματς διεκόπη λόγω βροχής, για περίπου μία ώρα. Ο Βρετανός μπήκε πιο αποφασισμένος και δεν δυσκολεύτηκε να κατακτήσει το δεύτερο σετ, αποτρέποντας τον αντίπαλο του από το να φτάσει σε μπρέικ πόιντ.

Στο τρίτο σετ ο Μάρεϊ προηγήθηκε με 4-1, με τον Αμερικανό να μειώνει σε 4-2 και τον πρώτο να κλείνει άνετα το ματς.