Μετά κόπων και βασάνων ο Μάρεϊ

Ο Άντι Μάρεϊ για δεύτερο συνεχόμενο ματς πήρε την πρόκριση στον τρίτο γύρο του Ρολάν Γκαρός μετ' εμποδίων και υψηλών μάλιστα. Ο Βρετανός χρειάστηκε 3 ώρες και 34 λεπτά για να πάρει μία ακόμη αγχωτική νίκη επί του Ματίας Μπoυργκ με 6-2, 2-6, 4-6, 6-2, 6-3.

Έπειτα από τον μαραθώνιο επί του Ράντεκ Στέπανεκ ο οποίος ολοκληρώθηκε σε δύο ημέρες λόγω της βροχής, με 3-6, 3-6, 6-0, 6-3, 7-5, ο Σκωτσέζος εγκλωβίστηκε σε έναν ακόμη ατέλειωτο ματς, στο οποίο βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ.

Στο πρώτο σετ όλα κύλησαν ομαλά για τον Μάρεϊ, ο οποίος έκανε δύο μπρέικ και «καθάρισε» το πρώτο σετ. Στη συνέχεια όμως ο Γάλλος, έχοντας απίστευτη υποστήριξη από το κοινό απέκτησε φτερά στα πόδια, κατακτώντας τα δύο επόμενα. Στο 4ο σετ ο Μπουργκ πίεσε για να φτάσει σε ένα μπρέικ και να πετάξει στο καναβάτσο τον Βρετανό, όμως ο τελευταίος κατάφερε να σώσει 3 μπρέικ πόιντς και να κρατήσει το σερβίς του παίρνοντας το πρώτο γκέιμ. Το πρώτο μπρέικ για τον Μάρει ήρθε στο 4ο γκέιμ, όπου προηγήθηκε 3-1, ενώ επανέλαβε σφραγίζοντας το σετ. Στο τελευταίο και καθοριστικό ο Νο 2 στο ταμπλό της διοργάνωσης είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, προηγήθηκε με 5-1, με τον αντίπαλο του να μειώνει σε 5-3 και τον Μάρει να σφραγίζει τη νίκη με 6-3.

Tα μεγαλύτερα ονόματα χορεύουν στα courts του Παρισιού! Παίξε ζωντανά στους αγώνες του Roland Garros στην Sportingbet και πάρε έως 20€ bonus!

Επόμενος αντίπαλος του θα είναι ο τεράστιος σέρβερ, Ίβο Κάρλοβιτς, για τον οποίο βέβαια το χώμα δεν είναι η αγαπημένη του επιφάνεια, καθώς επιβραδύνει το μεγάλο του όπλο. Ο Κροάτης νίκησε δύσκολα τον Αυστραλό Τζόρνταν Τόμσον με 6-7(2), 6-3, 7-6(3), 6-7(4), 12-10.

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα πήρε την πρόκριση ο Νικ Κύργιος. Ο Νο 17 στο ταμπλό Ελληνοαυστραλός νίκησε 6-3, 6-2, 6-1 τον Ίγκορ Σίσλινγκ και θα αντιμετωπίσει τον Ρισάρ Γκασκέ. Oι δυο τους έχουν αναμετρηθεί από το 2014 6 φορές με τον Γάλλο να προηγείται στις νίκες με 4-2. Στην τελευταία τους αναμέτρηση φέτος, στα προημιτελικά του τουρνουά της Μασσαλίας, ο Κύργιος ήταν εκείνος που πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση με 6-0, 6-4. Βεβαίως, στη μοναδική μεταξύ τους αναμέτρηση στο χώμα, πέρυσι, στο Εστορίλ, νικητής αναδείχθηκε ο Γκασκέ.

Στον επόμενο γύρο προκρίθηκε και ο Σταν Βαβρίνκα, ο οποίος νίκησε τον Γιαπωνέζο Τάρο Ντανιέλ με 7-6(7), 6-3, 6-4. Στον επόμενο γύρο ο κάτοχος του θεσμού θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον Bέλγο, Ζερεμί Σαρντί, τον οποίο έχει νικήσει 4 φορές σε ισάριθμους αγώνες.

Τέλος, ηρωική μάχη έδωσε ο Ζιλ Σιμόν για να καταφέρει να προκριθεί κόντρα στον Αργεντινό Γκουίντο Πέγια έπειτα από 4 ώρες και 32 λεπτά. Ο Γάλλος ξεκίνησε ιδανικά κατακτώντας τα πρώτα δύο σετ, όμως στη συνέχεια έχασε τα δύο επόμενα και βρέθηκε δύο πόντους μακριά από τον αποκλεισμό, έως ότου καταφέρει να ανακτήσει τον έλεγχο του αγώνα. Στο 4ο σετ, ο Γάλλος είδε τον αντίπαλο του να κάνει μπρέικ στο 11ο γκέιμ και να είναι έτοιμος να σερβίρει για τη νίκη 6-5, 30-15, όμως ο Σιμόν πήρε τους τρεις επόμενους πόντους και οδήγησε το σετ στο τάι μπρέικ. Στον επόμενο γύρο ο Σιμόν θα αντιμετωπίσει τον Βίκτορ Τρόιτσκι.