Ολοκληρώνεται η κανονική διάρκεια στο Πρωτάθλημα Α1 ανδρών

Με δύο δυνατές αναμετρήσεις ολοκληρώνεται η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος πόλο Α1 ανδρών.

Ολοκληρώνεται η κανονική διάρκεια στο Πρωτάθλημα Α1 ανδρών

Στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής ημέρας αύριο (9/4) Παναθηναϊκός υποδέχεται στο Ιλίσιο Κολυμβητήριο τον Εθνικό, και οι πιτσιρικάδες του Μάκη Βολτυράκη, της Γλυφάδας το Παλαιό Φάληρο. Το πρώτο ματς μπορεί να αποδειχθεί «κλειδί» για την 4ην θέση της βαθμολογίας, στην περίπτωση που ο «Αυτοκράτορας» ηττηθεί από τον Παναθηναϊκό και ο Υδραϊκός φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης από το Καλαμάκι.

Κολ. Αλίμου  16.00     ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ – ΥΔΡΑΪΚΟΣ  (Κουρτίδης, Δαμιανάκης)

Κολ. Εθνικό Πειραιά «Π. Καπαγέρωφ»  16.00  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΟΚ (Κωνσταντινίδης, Χατζηαναστασίου)

Κολ. Ηλιούπολης  16.00     ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ- ΝΟ ΧΙΟΥ (Παϊρακταρίδης, Κατσώνης)

Κολ. «Αντ. Πεπανός»    16.00     ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Μοίραλης, Ποσποτίκης)

Κολ. ΑΝΟΓ  16.00  ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ (Κουρέτας, Μπιράκης)

Κολ. Ιλίσιο      16.00     ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ (Μπουδραμής, Βόσικας)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ             21           21           0              0              369-69   63

2.ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ    21           18           1              2              201-110  55

3.ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ         21           13           4              4              209-146  43

4.ΕΘΝΙΚΟΣ                   21           12           3              6              184-152  39

5.ΥΔΡΑΪΚΟΣ                  21           12           3              6              179-171  39

6.ΠΑΟΚ                        21           10           2              9              195-181   32

…………………………………………………………………………………………………………………………................

7.ΝΟ ΧΙΟΥ                    20           8              2              10           134-167   29

8.ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ          21           8              3              10           183-183   27

…………………………………………………………………………………………………………………………...............

9.ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ        21           7              2              12           162-197    23

10.ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ      21           3              1              17           146-250    10

11.ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ       21           2              0              19           106-248     6

12.ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ              20           0              1              19           98-292      -2

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η ΝΕ Πατρών έχει έναν (1) μηδενισμό και μείον τρεις (-3) βαθμούς

 

ΠΟΙΝΟΛΟΓΙΟ

Μετά από σχετικές αποφάσεις του Αθλητικού Δικαστή, επιβλήθηκαν οι παρακάτω ποινές:

*Στον αθλητή Σπύρο Φωτόπουλο (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ) αποκλεισμός δύο (2) αγωνιστικών για το παιχνίδι ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (13/2/2016)

*Στον αθλητή Μανώλη Πέττα (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ) αποκλεισμός δύο(2) αγωνιστικών για το παιχνίδι ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (30/1/2016)

*Στον αθλητή Ποσειδώνα Τσαγκάρη (ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ) αποκλεισμός δύο (2) αγωνιστικών για το παιχνίδι ΕΘΝΙΚΟΣ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ (24/2/2016)

 

ΟΙ ΣΚΟΡΕΡ

89 Φουντούλης Ι.(ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), 63 Βλαχόπουλος (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Σολανάκης (ΠΑΟΚ), 43 Γούνας (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), 40 Αφρουδάκης Γ. (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ), 37 Κολόμβος (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), 36 Καρούντζος (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ), 35 Βουλγαράκης (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Κουτσιαλής (ΠΑΟΚ), Χρυσοσπάθης (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ)

ΠΛΕΪ ΟΦ ΚΑΙ ΠΛΕΪ ΑΟΥΤ

Με την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος, οι έξι (6) πρώτες ομάδες της Βαθμολογίας θα συνεχίσουν στα πλέι οφ, ενώ οι τέσσερις (4) τελευταίες στα πλέι άουτ.

Πλέι οφ

Α’ Φάση: 13, 15 και 16 (αν χρειαστεί) Απριλίου

3ος – 6ος (G1)

4ος – 5ος (G2)

Απαιτούνται δύο (2) νίκες)

Χωρίς αγώνες ο 1ος και ο 2ος της Βαθμολογίας

Β’ Φάση: 20, 22 και 23 (αν χρειαστεί) Απριλίου

2ος - Νικητής G1 (F1)

1ος - Νικητής G2 (F2)

Απαιτούνται δύο (2) νίκες

Ηττημένος G1 – Ηττημένος G2 (Θέσεις 5η – 6η), ένας αγώνας

Γ’ Φάση: 7, 14, 21 και 23, 24 (αν χρειαστούν) Μαϊου για θέσεις 1-2 και 7, 14 και 21 (αν χρειαστεί) Μαϊου για θέσεις 3-4

Νικητής F1 - Νικητής F2 (Θέσεις 1-2)

Απαιτούνται τρεις (3) νίκες

Ηττημένος F1 – Ηττημένος F2 (Θέσεις 3-4)

Απαιτούνται δύο (2) νίκες

 

Πλέι άουτ

Α’ Φάση: 13 και 16, 20, 23, 24 (αν χρειαστούν) Απριλίου

9ος – 12ος (C1)

10ος – 11ος (C2)

Οι μετέχουσες ομάδες μεταφέρουν μόνον τις – ενδεχόμενες – νίκες τους στους μεταξύ τους αγώνες, στην κανονική περίοδο. Απαιτούνται συνολικά τρεις (3) νίκες για να αναδειχτεί τελικός Νικητής.

Οι ομάδες (2) που θα τις συμπληρώσουν παραμένουν στην Α1, ενώ οι άλλες (2) υποβιβάζονται στην Α2 Εθνική κατηγορία

Β’ Φάση: 25 Απριλίου

Νικητής C1 – Νικητής C2 (Θέσεις 9η – 10η)

Ηττημένος C1 – Ηττημένος C2 (Θέσεις 11η – 12η)

Ο αγώνας διεξάγεται στην έδρα του ανώτερου βαθμολογικά με βάση την κατάταξη της κανονικής περιόδου.

 

Best of internet