Δεν τα κατάφερε ο Μάρκος... (gTV)

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο Μάρκος Παγδατής το πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις, όμως ο Σταν Βαβρίνκα ήταν καλύτερος και πήρε τη νίκη με 6-4, 7-6(13) στον τελικό του Ντουμπάι Όπεν.

Ο 13ος τελικός στην καριέρα του Μάρκου Παγδατή δεν έμελλε να είναι ο τυχερός, αφού γνώρισε για 6η φορά σε ισάριθμες αναμετρήσεις την ήττα από τον Ελβετό.

Αντίθετα,ο Βαβρίνκα έφτασε στον 13ο τίτλο καριέρας, εκ των οποίων οι 9 είναι διαδοχικοί στους τελικούς που έχει δώσει το «παρών».

Οι δύο τους έδωσαν σπουδαίες μάχες με αποκορύφωμα το tie - break του δεύτερου και καθοριστικού σετ, στο οποίο ο Παγδατής έσωσε 3 championship points και έχασε 5 ευκαιρίες για να στείλει τον αγώνα σε 3ο σετ.

Αυτός ήταν ο πρώτος τίτλος για τον Βαβρίνκα στο Ντουμπάι και δεύτερος μέσα στο 2016, έπειτα από εκείνος στο Chennai Open.

Από την πλευρά του ο 30χρονος Παγδατής έκανε το καλύτερο τουρνουά της καριέρας του την τελευταία χρόνια και παράλληλα θα επιστρέψει στο τοπ-40 της παγκόσμιας κατάταξης για πρώτη φορά έπειτα από τον Ιούλιο του 2013.