Μία νίκη μακριά από το Australian Open η Σάκκαρη!

Μεγάλη επιτυχία για τη Μαρία Σάκκαρη, η οποία σημείωσε τη δεύτερή της νίκη στα προκριματικά του Australian Open και βρίσκεται μία νίκη μακριά από την πρόκρισή της στο κυρίως ταμπλό.

Με ψυχή και αποφασιστικότητα, η Μαρία Σάκκαρη κατάφερε και ανέτρεψε τα δεδομένα στον αγώνα με την Βελγίδα Ελίζ Μέρτενς.

Εκεί που έχασε πέντε games μετά το 2-2 του πρώτου σετ, κατάφερε και έσπασε το σερβίς της αντιπάλου της και έφερε το ματς στα ίσια.

Στο κρίσιμο σετ προηγήθηκε 3-0, κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος και με νέο μπρέικ, βρίσκεται να διεκδικεί την είσοδό της στο κυρίως ταμπλό της διοργάνωσης.

Η 20χρονη κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια (Νο. 170), πλέον έχει μπροστά της να αντιμετωπίσει την Κινέζα Λιν Ζου (Νο.181), που επικράτησε της Ισπανίδας Σάρα Σορίμπες Τόρμο.

Θυμίζουμε ότι ο Μαρία Σάκκαρη τον περασμένο Αύγουστο, εξασφάλισε το εισιτήριό της στο US Open - γεγονός που την έφερε ανάμεσα στις υποψηφιότητες του Gazzetta Awards στην κατηγορία αθλήτρια της χρονιάς.