Ματσάρα και ισοπαλία στο ντέρμπι

ΠΑΟΚ και ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 25-25 στο μεγάλο ντέρμπι δικεφάλων για την Premier του χάντμπολ, έπειτα από ένα εκπληκτικό παιχνίδι.

Η αυλαία του β' γύρου της Hanball Premier βρήκε τον φορμαρισμένο ΠΑΟΚ αντιμέτωπο με την ΑΕΚ στο «Σπίτι του χάντμπολ», σε ένα ματς που όπως αναμενόταν ήταν εκπληκτικό. Η Ένωση έδειξε για μια ακόμα φορά ότι στα μεγάλα ματς αφήνει πίσω ντεφορμαρίσματα και προβλήματα, καταφέρνοντας να φύγει από τη Θεσσαλονίκη με την ισοπαλία.

Το ματς ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να εκμεταλλεύεται την δίλεπτη του Δημοσθένους και να προηγείται με 4-2, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν. Έτρεξαν ένα σερί 4-1 και πήραν προβάδισμα, τόσο αγωνιστικό όσο και ψυχολογικό. Ο Φίλης ήταν εξαιρετικός στα γκολπόστ, η άμυνα έκανε τη δουλειά της και έτσι η ΑΕΚ πήρε ασφαλές προβάδισμα στο ημίχρονο, κάνοντας το 15-9.

Από εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ ξύπνησε, έτρεξε και κατάφερε με κορυφαίους τους Αραμπατζή και Τσίλη να… ψαλιδίσει την διαφορά, αρχικά σε 13-17 (40΄), στη συνέχεια σε 17-18 (43:00), ενώ εκμεταλλευόμενος και τις πολλές δίλεπτες αποβολές της ΑΕΚ, ισοφάρισε με πέναλτι του Αλβανού στο 48:27 (21-21).
Ο Γεωργιάδης έβαλε και πάλι μπροστά την «Ένωση» με 21-22, αλλά με σερί 3-0 και τέρματα των Τσίλη, Κεσίδη, Πετρίδη ο «δικέφαλος» του Βορρά πήρε… κεφάλι 24-22 (54’) με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 15-6 μέσα σε 23 λεπτά (9-16 στο 31’).
Η ΑΕΚ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με τέρματα των Γκατφί, Μπακαούκα (αιφνιδιασμός) και ένα τρομερό εναέριο του Νικολαίδη από πάσα του Γκατφί (για highlights στη σεζόν), έκανε σερί 3-0 και απέκτησε προβάδισμα νίκης στο 59:10 (24-25).
Ο ΠΑΟΚ πήρε ταιμ- αουτ, οργάνωσε την επίθεση και σκόραρε από θέση πίβοτ με τον Κοκκώνη για το 25-25, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το φινάλε, αφού η ΑΕΚ στα 20 δευτερόλεπτα δεν μπόρεσε να σημειώσει κάποιο τέρμα.

Πάντως η παράδοση που θέλει τον ΠΑΟΚ να μην χάνει από την ΑΕΚ εντός έδρας από το 2011 επιβεβαιώθηκε, αφού το αήττητο σερί του διευρύνθηκε στα 6 ματς (3 νίκες- 3 ισοπαλίες).
Μετά από αυτή την ισοπαλία ο ΠΑΟΚ πήγε στους 19 βαθμούς, η ΑΕΚ στους 14, κάτι που σημαίνει ότι ο Διομήδης έχει την ευκαιρία με νίκη κόντρα στον ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑ να ανέβει μόνος πρώτος στην κορυφή με 20 βαθμούς.
Αξίζει να σημειωθεί ότι οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά την ερχόμενη Τετάρτη στο κλειστό του Βύρωνα για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος σε ένα παιχνίδι νοκ- άουτ.

O αρχηγός της ΑΕΚ,Χριστόφορος Μπακαούκας είπε: «Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες. Σήμερα ήμασταν καλύτεροι, είχαμε περισσότερο πάθος και πιστεύω μόνοι μας δεν καταφέραμε να κερδίσουμε. Με τα δικά μας λάθη δώσαμε δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να γυρίσει το ματς και να διεκδικήσει τη νίκη. Είμαστε δύο μεγάλες ομάδες που πάντα πρωταγωνιστούν».

Από την πλευρά του ο Αλέξης Αλβανός, δεξιός ίντερ του ΠΑΟΚ τόνισε: «Είχαμε καταστροφικό πρώτο ημίχρονο με πολλά λάθη και άγχος,. Στο δεύτερο ημίχρονο, δείξαμε πάθος και γυρίσαμε το παιχνίδι. Κάποια επιπόλαια λάθη παραλίγο να μας στοιχήσουν. Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο. Η ΑΕΚ ήταν πολύ ανταγωνιστική σήμερα. Συμφωνώ με τον Χριστόφορο ότι οι δύο αυτές ομάδες είναι κάθε χρόνο πρωταγωνίστριες».

ΠΑΟΚ- ΑΕΚ 25-25
Τα πεντάλεπτα:
2-2, 5-3, 5-6, 7-9, 8-12, 9-15 (ημχ.), 11-16, 13-18, 18-19, 22-22, 24-22, 25-25.
ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής 6, Παλάσκας 2, Τσίλης 4, Τσεσμετζίδης, Νικολαΐδης 1, Κοκώνης 2, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 3, Αλβανός 4, Τσαναξίδης 1, Κωστακίδης, Καραγκιοζόπουλος, Τριανταφύλλου, Κεσίδης 2.
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 5, Δούγιας, Γεωργιάδης 3, Φάμπατς, Δημοσθένους 6, Νικολαϊδης 5, Αργυράκης , Εμμανουήλ, Χατσίκας 3, Αντωνιάδης, Γκατφί 3, Γρηγοριάδης, Φίλης, Πλέχ, Στούμπης, Κουμαραδέλης
Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, δίλεπτα: 1-8, πέναλτι: 4/4-2/5.