Φινάλε με δύο μετάλλια στο Λιλιάνο

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα τεχνικής κολύμβησης ανδρών-γυναικών έριξε την αυλαία του στο Λιλιάνο, με την ελληνική ομάδα να κατακτά δύο ακόμη μετάλλια και οκτώ στο σύνολο.

Απολύτως επιτυχημένη η παρουσία των Ελλήνων πρωταθλητών μας στη μεγάλη διοργάνωση του αθλήματος στη γειτονική Ιταλία, καθώς θα επιστρέψουν στη βάση τους με δύο χρυσά, δύο ασημένια και τέσσερα χάλκινα μετάλλια.

Η τελευταία ημέρα των αγώνων δεν θα μπορούσε να μην έχει λίγο γαλανόλευκο χρώμα με την Σοφία Κτενά να κατακτά ένα ακόμη μετάλλιο, το τρίτο προσωπικό, αυτή τη φορά στα 50μ επιφάνεια, όπου κατετάγη τρίτη με χρόνο 18.48, ταυτόχρονα με την Ελιζαμπέτα Αντριένκο από την Ρωσία. Στην πρώτη θέση ήταν η Ρωσίδα Άννα Μπερ με 17.98 ενώ δεύτερη ήταν η Εσθονή Μπελομεστίνοβα με 18.21.

Το δεύτερο μετάλλιο, χάλκινης απόχρωσης και πάλι, ήρθε από την ομάδα της σκυταλοδρονίας 4χ100μ των ανδρών, με τους Κόκκινο, Καρετζόπουλο, Τσουρουνάκη και Χριστοφορίδη, να τερματίζουν σε 2:24.17 και να ανεβαίνουν στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Στην πρώτη θέση ήταν οι Ρώσοι με χρόνο 2:18.08 και στην δεύτερη θέση οι Ιταλοί με χρόνο 2:19.69. Στα 200μ επιφάνεια ο Αντώνης Τσουρουνάκης ήταν 5ος με χρόνο 1:22:44.

Στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές, η Σμαράγδα Σκαλίδου ήταν 9η στα 50 μέτρα διπλά πέδιλα με 23.44, ενώ ο Γιάννης Δαμακούδης τερμάτισε 11ος στα 200 μέτρα διπλά πέδιλα με χρόνο 1:44.00.

Οι υποχρεώσεις δεν σταματούν όμως εδώ για κάποιους από τους αθλητές μας, αφού στις 4 και 5 Αυγούστου διεξάγεται η 1η διεθνής Πανεπιστημιάδα και η Ελλάδα θα αγωνιστεί με τους Λουκά Καρετζόπουλο (50 άπνοια, 100 επιφάνεια) και Σοφιά Κτενά (50 άπνοια, 100 επιφάνεια).