Πρωταθλητής ο Τζωρτζάκης

Το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδηλασίας δρόμου άνοιξε το Σάββατο (28/6) την αυλαία του στην Καλαμπάκα, με τον Πολυχρόνη Τζωρτζάκη να αναδεικνύεται πρωταθλητής στην ατομική χρονομέτρηση.

Με τη συμμετοχή περισσότερων από 180 αθλητών και αθλητριών στις κατηγορίες ανδρών-γυναικών και νέων ανδρών βρίσκεται σε εξέλιξη η διοργάνωση και ήδη βγήκαν οι πρώτοι πρωταθλητές, στο αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης.

Ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης ήταν ο μεγάλος νικητής της πρώτης μέρας, καθώς σημείωσε τον ταχύτερο χρόνο από τους 69 συμμετέχοντες στη διαδρομή των 39.6χλμ, εξασφαλίζοντας την πρωτιά και τον τίτλο με 48:56. Δεύτερος ήταν ο Γιάννης Ταμουρίδης με 49:44 και τρίτος ο Νεόφυτος Σακελλαρίδης με 49:47.

Στις γυναίκες και στη διαδρομή των 24.7χλμ μεταξύ 24 αθλητριών, πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Αθηνά Χατζηστήλη με 35:31. Στους Νέους Άνδρες τον τίτλο κατέκτησε ο Γιάννης Σπανόπουλος, διανύοντας τα 39.6χλμ σε 50:00 λεπτά.

Το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ολοκληρώνεται την Κυριακή (29/6) με τον αγώνα του δρόμου αντοχής των ανδρών, απόστασης 47.2χλμ με εκκίνηση και τερματισμό την πλατεία Δημουλά.

Τα αποτελέσματα

Άνδρες (39,6 χλμ. – 69 συμμετοχές)
1) Τζωρτζάκης Πολυχρόνης (T.U.N. Atlantique - Γαλλία) 0:48:56
2) Ταμουρίδης Γιάννης (ΠΑΟΚ) 0:49:44,
3) Σακελλαρίδης- Μάγκουρας Νεόφυτος (ΠΣ Κρόνος) 0:49:47,
4) Μπούγλας Γιώργος (Ολυμπιάδα ΝΛ) 0:50:14, 5) Καράτζιος Γιώργος (ΠΣ Κρόνος) 0:51:47, 6) Χαλκιόπουλος Παύλος (ΠΟ Πατρών) 0:52:07

Γυναίκες (24,7 χλμ. – 24 συμμετοχές)
1) Χατζηστήλη Αθηνά (ΑΟ Θησέας) 0:35:31,
2) Τσαβάρη Ελένη-Μιχαλίτσα (Μεσόγειος ΑΟ) 0:35:41,
3) Φάση Βαρβάρα (ΑΟ Ολυμπιακός ΠΧ) 0:36:36,
4) Τσεσμετζίδου Δέσποινα (ΠΑΣ Πηνειός) 0:36:45, 5) Πρίντεζη Χριστίνα (ΠΕΣΑ Αστέρας Ζωγρ.), 0:37:47, 6) Αρκουδη-Βαφέα Αγγελική (ΟΦ Ν. Ιωνίας) 0:38:10

Νέοι Άνδρες (39,6 χλμ. – 21 συμμετοχές)
1) Σπανόπουλος Γιάννης (Πέλοτον ΠΟ Ηρ. Ατ.) 0:50:00,
2) Αντωνιάδης Δημήτρης (ΠΣ Κρόνος) 0:52:35,
3) Κορτσιδάκης Μιχάλης (ΠΟΧ Τάλως) 0:53:51,
4) Χριστόπουλος Παναγιώτης ΠΟ Πατρών) 0:54:17, 5) Βροχίδης Αλέξανδρος (ΑΣ Χίλια Δένδρα) 0:55:18, 5) Καραμπινάκης Παναγιώτης-Μανώλης (ΠΣ Κρόνος) 0:55:54

Το πρόγραμμα

Κυριακή 29/6
08:30-12:30: Αγώνας ∆ρόµου Αντοχής Ανδρών (147,2 χλμ.). Η εκκίνηση θα δοθεί από την πλατεία Δημουλά, όπου θα γίνει και ο τερματισμός.
12:45: Απονομές Επάθλων