Με το… αριστερό οι γυναίκες

Η Εθνική πόλο των γυναικών δεν μπόρεσε να κάνει επιτυχημένη πρεμιέρα στο Παγκόσμιο της Βαρκελώνης, γνωρίζοντας την ήττα από τις ΗΠΑ με 12-8.

Έναρξη του τουρνουά της υδατοσφαίρισης στις γυναίκες και η ελληνική ομάδα, παγκόσμια πρωταθλήτρια πριν από δύο χρόνια στη Σανγκάη μπήκε με το αριστερό στη διοργάνωση.

Τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση βρίσκονταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι και το ημίχρονο, στην επανάληψη ωστόσο οι Αμερικανίδες κατάφεραν να πάρουν ασφαλές προβάδισμα με ένα επιμέρους 5-0 –την ίδια ώρα η Εθνική δεν είχε και πολλές λύσεις στην επίθεση- και να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη στον Γ’ Όμιλο.

Επόμενος αντίπαλος του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος την Τρίτη (23/7, 13.10) η Βρετανία.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 3-2, 4-2, 4-2.
ΗΠΑ (Άνταμ Κρικόριαν): Άρμοστρονγκ, Σίλβερ, Σάιντεμαν, Φατάλ 1, Κλαρκ 1, Στέφενς 3, Μάθιουσον (α) 2, Νιούσουλ 2, Κράους, Ρούλον 2, Ντράις, Κρεγκ 1, Ανάι
1/2 π/π, 1/1 πέναλτι, 1 φουνταριστός, 9 περιφέρεια
Ελλάδα (Γιώργος Μορφέσης): Κούβδου, Τσουκαλά 3, Διαμαντοπούλου Β., Ψούνη, Πλευρίτου Μαργ., Αβραμίδου 2, Ασημάκη, Ρουμπέση (α) 3, Κότσια, Μανωλιουδάκη, Πλευρίτου Ελ., Μπενέκου Άλκ., Διαμαντοπούλου Χρ.