Στο κυρίως ταμπλό του Wuhan Open η Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε στο β' προκριματικό γύρο του Wuhan Open, επικρατώντας της Νατάλια Βικλγιάντσεβα Νο 56 στον κόσμο.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια χρειάστηκε 1 ώρα και 44 λεπτά για να πάρει τη νίκη από τη Ρωσίδα με 6-1, 7-6 (2).

Στο πρώτο σετ η 22χρονη Ελληνίδα ήταν καταιγιστική, εξασφαλίζοντας προβάδισμα 5-0.

Με κεκτημένη ταχύτητα η Σάκκαρη προηγήθηκε 4-1 στο δεύτερο σετ, όμως η αντίπαλος βρήκε ρυθμό στο παιχνίδι της πετυχαίνοντας ένα σερί 4-0, γυρίζοντας το ματς σε 4-5.

Η Ελληνίδα έδειξε ψυχραιμία και κατάφερε να κλείσει το ματς και να πάρει την πρόκριση στο κυρίως ταμπλό της διοργάνωσης.

Εκεί θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Γιούλια Πουτίντσεβα, με την οποία έχουν αναμετρηθεί πέρυσι στο πλαίσιο του Tokyo International, όπου η Καζάκα είχε επικρατήσει στο πλαίσιο του β' γύρου.