Ελλάδα - Ολλανδία 8-12

Η εθνική ομάδα των νεανίδων γνώρισε την ήττα από την Ολλανδία με 8-12 για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης που διεξάγεται στο Νόβισαντ της Σερβίας.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Κώστα Δήμου, άρχισε καλά την αναμέτρηση που πήρε κεφάλι στο σκορ με 1-0 με γκολ της Δούλη. «Έκλεισε» όμως το οκτάλεπτο πίσω στο σκορ με τις Ολλανδέζες να κάνουν το 1-2.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η Εθνική μας ομάδα ισοφάρισε σε 2-2. Όμως στη συνέχεια έμεινε «άσφαιρη» για 5 λεπτά, με την Ολλανδία να το εκμεταλλεύεται και με ένα επιμέρους (0-4) να παίρνει προβάδισμα με 2-6 και η ανάπαυλα να κλείνει στο 3-6 με γκολ της Ειρήνης Νίνου στα 0:08 δευτερόλεπτα.

Στο τρίτο οκτάλεπττο δεν άλλαξε κάτι με την Ολλανδία να ανοίγει την ψαλίδα στα 6 τέρματα (5-11). Η Εθνική μας ομάδα κατάφερε να πάρει την τελευταία περίοδο (3-1), μειώνοντας στο σκορ, με το φωτεινό πίνακα να γράφει στη λήξη του αγώνα 8-12.

Η Εθνική μας ομάδα αντιμετωπίζει αύριο στις 10:00 (ώρα Ελλάδας) την Ρουμανία. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Μ. Βρετανία επικράτησε της Ρουμανίας με 14-6.

Πλέον, μετά από τη σημερινή ήττα, η Ελλάδα θα τερματίσει πιθανότητα στη δεύτερη θέση του Δ΄ ομίλου και θα αντιμετωπίσει στο γύρο των «16» τον τρίτο του Γ΄ ομίλου, δηλαδή μία εκ των Σλοβακία ή Ισραήλ, με σκοπό να βρεθεί στα προημιτελικά και εκεί θα την περιμένει ο πρώτος του Α΄ ομίλου, με πιθανό αντίπαλο την Ιταλία.

Ελλάδα – Ολλανδία 8-12 (1-2, 2-4, 2-5, 3-1)

Ελλάδα: Αρχοντάκη, Κολιτσοπούλου 1, Νίνου Π., Λούδη, Κανετίδου, Μαστρόκαλου, Νίνου Ειρ. 2., Μυριοκεφαλιτάκη 2, Κοκκινάνη, Δούλη 3, Κοντονή, Τσιμάρα, Γιαννακέα

Ολλανδία: Μπούις, Ρόγκε 3, Βούλβετ 3, Βαν Ντε Κράατζ 1, Έντεζαρ, Γκάλχε 1, Τεν Μπόεκ 1, Σάαπ 2, Στέρτεφελντ, Κέιζερ 1, Μούλντερ, Βαν Ντερ Βέιντεν, Μέσμαν