Στον γ' προκριματικό γύρο ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς συνέχισε νικηφόρα στον δεύτερο προκριματικό γύρου του Ρολάν Γκαρός και απομένει μία νίκη για να πάρει θέση στο κυρίως ταμπλό του δεύτερου γκραν σλαμ της χρονιάς.

Ο 18χρονος τενίστας επικράτησε 6-3, 6-3 του Γκλεμπ Σακχάροφ και επόμενος αντίπαλος θα είναι ο Γερμανός Όσκαρ Όττε, ο οποίος επικράτησε έπειτα από ένα πολύ κλειστό ματς 7-5, 2-6, 7-6(2) του Σέρβου Λάζλο Τζέρε, No 135 στον κόσμο.

Ο Όττε είναι 24 ετών και βρίσκεται στο Νο 218 της παγκόσμιας κατάταξης, ενώ δεν έχει βρεθεί ποτέ αντιμέτωπος με τον Έλληνα τενίστα.

Μοναδικές Στοιχηματικές Αποδόσεις, Άμεσες Αναλήψεις & Η Καλύτερη Εξυπηρέτηση (21+)!

Σε ότι αφορά στο ματς ο ταλαντούχος τενίστας μπήκε συγκεντρωμένος στο ματς και χρειάστηκε μόλις 70 λεπτά για να ξεπεράσει το εμπόδιο του αντιπάλου του.

Χαρακτηριστικό είναι ότι στο πρώτο σετ προηγήθηκε με 3-1, ενώ έκανε και ένα δεύτερο μπρέικ στο 5-3 για να κλείσει το σετ.

Στο δεύτερο σετ με κεκτημένη ταχύτητα προηγήθηκε 3-0 κατακτώντας χωρίς άγχος τη νίκη.