To three-peat ο Ράφα στη Μαδρίτη! (vids)

O Ράφα Ναδάλ κατέβαλε 7-6 (8), 6-4 τον Ντομινίκ Τιμ και έκανε το three peat, κατακτώντας τον τίτλο στη Μαδρίτη, έπειτα από εκείνους σε Μόντε Κάρλο και Βαρκελώνη.

Ο «Βασιλιάς της σκόνης» έφτασε τους 72 τίτλους καριέρας και 52 στο χώμα, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε τελικούς (72-35).

Παράλληλα, έφτασε τους 30 τίτλους σε Masters 1000 και ισοφάρισε τον Νόβακ Τζόκοβιτς στην πρώτη θέση.

Καθημερινά ειδικά στοιχήματα στη Novibet (21+).

Σε ότι αφορά στο ματς ο Τιμ ξεκίνησε δυνατά κάνοντας μπρέι στο σερβίς του Ναδάλ και παίρνοντας προβάδισμα 3-1. Ο Ισπανός ισοφάρισε και προηγήθηκε 4-3 και 5-4, 40-0 με τον Αυστριακό να μένει ζωντανός στο σετ ισοφαρίζοντας σε 5-5. Το ματς οδηγήθηκε στο τάι-μπρέικ, όπου ο Ράφα το κατέκτησε με 10-8.

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα ήταν πιο απλά για τον Ράφα, ο οποίος έκανε μπρέικ στο πρώτο γκέιμ, έκανε το 2-0. Ο Τιμ αντέδρασε μειώνοντας σε 3-4, όμως ο Ράφα έκανε το 3-5. Εκεί ο Τιμ κράτησε το σερβίς του και έσβησε το τριπλό τσάμπιονσιπ πόιντ του Ράφα, μειώνοντας σε 4-5. Στη συνέχεια όμως ο αυτοκράτορας των χωμάτινων επιφανειών κατέκτησε τον τρίτο σερί τίτλο σε 2 ώρες και 17 λεπτά .