Δύο νίκες και πρόκριση στη 16άδα για τον Γκιώνη στο κροατικό όπεν

Φυσιολογικά κύλησε η πρώτη μέρα στο ταμπλό του απλού ανδρών στο κροατικό World Tour για τον Παναγιώτη Γκιώνη.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, που είναι 2ο φαβορί στο Ζάγκρεμπ, προχώρησε με δύο νίκες στη 16άδα του αγωνίσματος και επιδιώκει φυσικά θέση στα μετάλλια.

Δείχνει σε καλή κατάσταση καθώς έφτασε στον 3ο γύρο χωρίς να χάσει σετ και αύριο το μεσημέρι, στις 13.20 ώρα Ελλάδας (12:20), αντιμετωπίζει τον Κροάτη Τόμισλαβ Πουκάρ για την είσοδο στα προημιτελικά. Ο αγώνας γίνεται στο τραπέζι 1 και θα έχει ζωντανή μετάδοση στο διαδίκτυο από το itTV.com.
Ο «χάλκινος» πρωταθλητής Ευρώπης του αγωνίσματος το 2013 ήταν τοποθετημένος στο κάτω μέρος του ταμπλό. Το μεσημέρι, στον 1ο γύρο (σ.σ. των «64»), δεν είχε δύσκολο έργο. Αντίπαλός του ήταν ο Κροάτης Βιέκοσλαβ Ζόβκο (νούμερο 683 στην τρέχουσα παγκόσμια κατάταξη) και με εξαίρεση το 1ο σετ δεν συνάντησε πίεση. Στο τελικό 4-0 η εξέλιξη ήταν 11-9, 11-2, 11-8 και 11-6.

Ξεκάθαρα με το μέρος του είχε τις πιθανότητες ο Γκιώνης και στον 2ο γύρο, άσχετα αν είχε μπροστά του τον αξιόλογο Ουκρανό Ολεξάντρ Ντίντουκ (Νο 170). Ο κορυφαίος αμυντικός πήγε από την αρχή το ματς στον ρυθμό που ήθελε, ήταν σταθερός κι έφτασε στη νίκη με ένα ακόμα 4-0 σετ (11-5, 11-9, 11-3, 11-8).
Ο αυριανός αντίπαλος, ο νεαρός Τόμισλαβ Πουκάρ είναι νούμερο 80 στην παγκόσμια κατάταξη των ανδρών και 8 σε εκείνη των Ελπίδων. Ο Γκιώνης τον βρίσκει πρώτη φορά μπροστά του σε διοργάνωση της παγκόσμιας ομοσπονδίας (I.T.T.F.).