Oλυμπιακός - ΠΑΟΚ 16-6

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο Ολυμπιακός νίκησε 16-6 τον ΠΑΟΚ εντός έδρας και εξασφάλισε την πρώτη από τις δύο νίκες που απαιτούνται για να προκριθεί στους τελικούς της Α1 πόλο ανδρών.

Η καλή άμυνα του ΠΑΟΚ, σε συνδυασμό με το μούδιασμα που υπήρχε στο ερυθρόλευκο στρατόπεδο, είχε ως αποτέλεσμα ο δείκτης του σκορ να μείνει χαμηλά στο πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου να προηγείται 4-2.

Η συνέχεια βρήκε τον Ολυμπιακό να ξυπνά για να καλά, πετυχαίνοντας ένα επιμέρους 7-1 στην τρίτη περίοδο, με το οποίο σφράγισε τη νίκη. Στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει, ήταν ήδη όμως πολύ αργά, με τους Πειραιώτες να πετυχαίνουν μία ακόμη εμφατική νίκη.

Μοναδικές Στοιχηματικές Αποδόσεις, Άμεσες Αναλήψεις & Η Καλύτερη Εξυπηρέτηση (21+)!

Πρώτος σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε ο Κώστας Γενηδουνιάς με 4 γκολ, ενώ από τρία είχαν οι Μυλωνάκης, Κολόμβος και Πρέκας για τον Ολυμπιακό και ο Νικολαΐδης για τον ΠΑΟΚ.
Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς διεξάγεται την Παρασκευή (21/4) στη Θεσσαλονίκη και εάν ο Ολυμπιακός επικρατήσει θα προκριθεί στους τελικούς του πρωταθλήματος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΟΚ 16-6