Προβάδισμα 2-0 οι γηπεδούχοι στο Davis Cup!

Oι γηπεδούχοι εξασφάλισαν προβάδισμα 2-0 στα προημιτελικά του world group του Davis Cup, το οποίο ξεκίνησε σήμερα.

Στο Βελιγράδι, ο Νόβακ Τζόκοβιτς ξεκίνησε με το δεξί της υποχρεώσεις της εθνικής ομάδας της Σερβίας επικρατώντας 6-3, 6-4, 6-2 του Αλμπερτ Ράμος-Βινόλας. Στο δεύτερο ματς ο Βίκτορ Τρόιτσκι νίκησε τον Πάμπλο Καρένιο Μπούστα με 6-3, 6-4, 6-3 και στο αυριανό ματς του διπλού Τρόιτσκι και Ζίμονιτς θα βρεθούν αντιμέτωποι με τους Μαρκ Λόπεθ και Χάιμε Μουνιάρ.

Μέχρι τελικής πτώσης ήταν οι δύο πρώτες αναμετρήσεις του απλού, ανάμεσα σε Ηνωμένες Πολιτείες και Αυστραλία. Στο πρώτο ματς ο Τζόρνταν Τόμπσον έκαμψε έπειτα από 3 ώρες και 3 λεπτά την αντίσταση του Τζακ Σοκ με 6-, 3-6, 7-6(4), 6-4. Τις νίκες για την Αυστραλία διπλασίασε ο Νικ Κύργιος. Ο Ελληνοαυστραλός χρειάστηκε 2 ώρες και 24 λεπτά για να πάρει τη νίκη από τον Τζον Ίσνερ με 7-5, 7-6(5), 7-6(5) και στο ματς του διπλού θα παραταχθούν οι Σαμ Γκροθ-Τζον Πιρς κόντρα στους Στιβ Τζόνσον-Σαμ Κουέρι.

Στην αναμέτρηση ανάμεσα στο Βέλγιο και την Ιταλία, ο Στιβ Νταρσίς τα βρήκε σκούρα απέναντι στον Πάολο Λορέντσι, τον οποίο νίκησε έπειτα από 3 ώρες και 20 λεπτά με 6-7(3), 6-1, 6-1, 7-6(4). Στο δεύτερο ματς ο Νταβίντ Γκοφάν έβαλε μπροστά την ομάδα του με 2-0 επικρατώντας πιο εύκολα 6-4, 6-3, 6-3 του Σέπι.

Τέλος, η Γαλλία πήρε κεφάλι 2-0 με τους Λούκας Πουίγ και Ζερεμί Σαρντί. Ο πρώτος νίκησε 7-5, 7-6(6), 6-3 τον Κάιλ Έντμουντ, ενώ ο Σαρντί ανάγκασε τον Έβανς σε ήττα με 6-2, 6-3, 6-3. Στο αυριανό διπλό, οι Ζιλιέν Μπενετό και Νικολά Μαχού θα υποδεχτούν τους Ντόμινικ Ίγκλοτ και Τζέιμι Μάρεϊ.