Στα προημιτελικά ο ΟΦΝΙ, Εθνικός και Αναγέννηση, εκτός ο ΠΑΟΚ!

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Η Νέα Ιωνία εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας γυναικών επικρατώντας 25-21 του ΠΑΟΚ, για την Α’ φάση της διοργάνωσης. Συνεχίζουν Αναγέννηση και Εθνικός Κοζάνη, που έκανε την έκπληξη αφήνοντας εκτός τον Παναιτωλικό!

Ο ΠΑΟΚ ήταν πιο αποτελεσματικός στο πρώτο ημίχρονο, με τον ΟΦΝΙ να αποδεικνύεται ότι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

Ο Δικέφαλος βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με τρία γκολ (5-8 19:30, 6-9 21’, 11-12 στο 30’), όμως μπλοκαρίστηκε επιθετικά με αποτέλεσμα να πετύχει μόλις πέντε γκολ σε 20 λεπτά στο δεύτερο μέρος.

Με ένα σερί 5-0,η ομάδα της Σοφίας Ναϊσίδου κατάφερε να κάνει την ανατροπή σε 19-16 (45:52) και έκτοτε δεν έχασε το προβάδισμα. Μάλιστα η διαφορά έφτασε ακόμα και το +4 (23-19) στο 57’ με την Τσάκαλου να «κλειδώνει» την νίκη- πρόκριση.

Ντεμπούτο για την Νέα Ιωνία έκανε η Άνα Μίλασιτς που είχε καλή παρουσία, ενώ την πρώτη της εμφάνιση για τον ΠΑΟΚ έκανε η Κολοτζιέσκα, έχοντας θετική παρουσία στο πρώτο ημίχρονο, αλλά υστέρησε στο δεύτερο, δεχόμενη και την κόκκινη κάρτα των διαιτητών.

Για τον «δικέφαλο» του Βορρά πρώτες σκόρερ ήταν Μούρνου και Μάστακα που σημείωσαν από 5 γκολ.

Πολλές καλές στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν η Μάγδα Κεπεσίδου (19 επεμβάσεις με αποτελεσματικότητα που άγγιξε το 50%), η Αγνή Ζυγούρα (έπαιξε στο κέντρο άμυνας) και η Λαμπρίνα Τσάκαλου (πρώτη σκόρερ με 7 γκολ).

Η Σοφία Ναϊσίδου, προπονήτρια ΟΦΝΙ είπε: «Συγχαρητήρια στις δύο ομάδες για τον καλό αγώνα. Ο ΠΑΟΚ είναι αξιόμαχος αντίπαλος και το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε καλή άμυνα και καταφέραμε να ελέγξουμε τον ρυθμό».

Από την πλευρά της η Γρηγορία Γκόλια, τεχνικός του ΠΑΟΚ επεσήμανε: «Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε κάποια λάθη που μας κόστισαν και ηττηθήκαμε».

Τέλος, η Αγνή Ζυγούρα του ΟΦΝΙ υπογράμμισε: «Καταφέραμε στο δεύτερο μέρος να παίξουμε καλή άμυνα και να σημειώσουμε εύκολα γκολ, στοιχεία που μας έδωσαν την νίκη».

ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ- ΠΑΟΚ 25-21
Τα πεντάλεπτα
: 2-2, 5-3, 5-5, 6-8, 10-10, 11-12 (ημχ.), 13-13, 16-16, 18-16, 20-17, 21-19, 25-21
ΟΦΝΙ (Ναϊσίδου- Ζιβούλοβιτς): Κεπεσίδου, Μανιά, Αργυροπούλου, Μίλασιτς 4, Παπανικολάου 3, Πάπα 6, Σαϊντοβα, Ζυγούρα 1, Τσάκαλου 7, Χρυσή 4, Διακογιάννη, Κοντοστεργίου, Σαραντάκου, Ζηνωνίδου, Χρονοπούλου, Στουγιαννίδου.
ΠΑΟΚ (Γρηγορία Γκόλια): Τσαουσίδου 3, Νούλα 1, Μεντεσίδου, Παναγιωτίδου 1, Κυρικλίδου, Σελεμίδου, Τζέριτς, Μπατζαρακούδη, Μούρνου 5, Τζαβίδα, Ράτσικα, Ανδρονικίδου, Προκοπίδου 2, Κολοτζιέσκα 4, Βαφειάδου, Μάστακα 5.
Διαιτητές: Χασκής- Τζαφερόπουλος, Κόκκινη: 56:50 Κολοτζιέσκα (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 2-6, Πέναλτι: 5/6-3/4.

Αρίων Πτολεμαΐδας - Αναγέννηση Άρτας 29-42

Στο δεύτερο ματς της ημέρας η Φέτα Ήπειρος Αναγέννηση δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση επικρατώντας 29-42 του Αρίωνα.

Με εξαίρεση το πρώτο εικοσάλεπτο όπου ο Αρίωνας βρέθηκε να προηγείται 14-12, η Αναγέννηση Άρτας έλεγξε το ματς και πήρε εύκολη πρόκριση με 42-29 στην Πτολεμαΐδα. Από 10 γκολ για τις φιλοξενούμενες σημείωσαν Σκάρα και Σμαρδέλη.

ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ- ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 29-42
ΑΡΙΩΝ (Γιάννης Παπουλίδης): Ζάμκου, Πουμπουλίδου, Γιώβη 4, Κοροσίδου, Τσερέπη Δημ. 3, Αθανασίου, Νικολάου 2, Ευσταθιάδου, Πετρίδου 8, Ζώρου 2, Τσανακτσίδου 4, Νικολαϊδου 4, Παπαδοπούλου 2.
ΑΡΤΑ (Γιόνκα Δήμου): Μπαλάφα 7, Καλοϊδή 4, Σμαρδέλη 10, Βέμη 4, Σκάρα 10, Βράτσεβα 3, Καναρά, Δημητρίου 4, Μέγα, Καλασνίκοβα.
Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 1-0, Πέναλτι: 3/3-2/3.

Εθνικός Κοζάνης - Παναιτωλικός 29-26

Ο Εθνικός, ο οποίος αγωνίζεται στην Α2 απέκλεισε τον Παναιτωλικό στην Κοζάνη, ο οποίος ταξίδεψε με πολλές απουσίες

Η ομάδα της Κοζάνης εμφανίστηκε ανταγωνιστική και κατάφερε να πάρει δίκαια την πρόκριση.

Οι φιλοξενούμενοι έχουν την σοβαρή δικαιολογία, καθώς παρουσιάστηκαν με 7 παίκτριες, λόγω γαστρεντερίτιδας που έπληξε την ομάδα, ενώ τερματοφύλακας έπαιξε η Κολοβού, η οποία κανονικά είναι πίβοτ!

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ- ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 29-26
ΕΘΝΙΚΟΣ (Μόσχος Κιοσές): Σούλιου 7, Ντουρμίσι 5, Τσανακτσίδου, Στάμου 3, Διάφα 2, Παπαντωνίου 1, Τζήμου, Πουχιά, Γκαμπούρα 11, Μπαλασούδη, Κουντουράκη.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιώργος Ραμόπουλος): Κορομηλά 5, Θεοδώρου 1, Καρέλα 9, Παύλου 2, Χατζηπαρασίδου 8, Καγγελάρη 1, Κολοβού.
Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 3/4-3/5