Εθνικός - Παναθηναϊκός 4-6

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 6-4 εκτός έδρας τον Εθνικό και διατηρείται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας μαζί με την Βουλιαγμένη.

Με τους «Πράσινους» να έχουν αποδυναμωθεί λόγω της αποδέσμευσης των ξένων παικτών και με τον Θανάση Ηρειώτη πλέον στο τιμόνι της ομάδας, κατάφεραν να πάρουν μία πολύτιμη νίκη.

Πρώτοι σκόρερ με δύο γκολ οι Καλογεράκος και Χαραλαμπόπουλος για τον Παναθηναϊκό και ο Στέφανος Φουτρής για τον Εθνικό.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε μπροστά στο σκορ, με την ομάδα του Φάνη Κουντουδιού να ισοφαρίζει στο πρώτο οκτάλεπτο, όμως το «τριφύλλι» πήγε προηγούμενο με 3-2 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο οκτάλεπτο κυριάρχησαν οι πολύ καλές άμυνες των δύο ομάδων και ο Παναθηναϊκός διεύρυνε το προβάδισμά του σε 4-2 πετυχαίνοντας το μοναδικό γκολ.

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός έφτασε να προηγείται με 6-2, με τον Εθνικό να μειώνει σε 6-4.

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 4-6

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 0-1, 0-1, 2-2

Εθνικός: Κόχειλας 1, Παπαδόγκωνας 1, Φούτρης Σ. 2,

Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος 2, Καρούντζος 1, Καλογεράκος 2, Τοράκης 1.