Στην 31η θέση ο Αντωνιάδης στο cross-country

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο Δημήτρης Αντωνιάδης κατέλαβε την 31η θέση στον αγώνα cross-country, που διεξάγεται στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, που μπήκε τελευταία στιγμή στην αποστολή, αφού σχεδόν μία εβδομάδα πριν από την έναρξη των Αγώνων ο Περικλής Ηλίας, ο οποίος είχε κερδίσει την πρόκριση διαγνώστηκε με λοιμώδη μονοπυρήνωση τερμάτισε σε 1:44.17.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Νίνο Σούρτερ με χρόνο 1:33.28. Ο Ελβετός είχε κατακτήσει το χάλκινο στο Πεκίνο, και το ασημένιο στο Λονδίνο, καταφέρνοντας στην τρίτη του συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Το ασημένιο κατέκτησε ο «χρυσός» στο Λονδίνο Τσέχος, Γιάροσλαβ Κουλχάβι +0:50 και την τρίτη θέση ο Ισπανός Κάρλος Κολόμα +1:23.